Place w Paryżu: top 5

Odkryjcie razem z nami ciekawe place w Paryżu. Wybraliśmy dla Was pięć najpiękniejszych miejsc z ciekawą historią.

Place des Vosges – najstarszy plac w Paryżu

Wymieniając znane place w Paryżu warto zacząć od najstarszego z nich, czyli Place des Vosges – Placu Wogezów, nazywanym także placem królewskim. To niezwykłe miejsce w 4. dzielnicy Paryża ma kształt prostokąta zabudowanego z każdej strony, z ogrodem pośrodku. Potocznie mówi się, że to kwadratowy plac, jednak tak naprawdę jest on prostokątny – jego wymiary to 140 na 127 metrów. Budowle wokół są wykończone w identyczny sposób, plac można okrążyć przechodząc pod arkadami. W części ogrodowej można podziwiać cztery fontanny oraz posąg Ludwika XIII. Warto wspomnieć, że na Place des Vosges mieszkali kardynał Richelieu, Victor Hugo, Alphonse Daudet i Théophile Gautier.

Adres: Place des Vosges, 75004 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul
metro 8 stacja Chemin Vert
metro 5 stacja Bréguet – Sabin
metro 1, 5, 8 stacja Bastille

Place de la République – miejsce paryskich manifestacji

Plac Republiki (Place de la République) jest miejscem, gdzie odbywa się wiele manifestacji, spotkań politycznych, ale i społecznych. To właśnie w tym miejscu Charles de Gaulle zorganizował demonstrację na rzecz głosowania w referendum, paryżanie opłakiwał ofiary ataków terrorystycznych w 2015 roku, Francuzi strajkowali przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego i swoje manifestacje przeprowadzał ruch żółtych kamizelek. Na placu Republiki znajduje się rzeźba Marianny w otoczeniu takich symboli jak lew (powszechne prawo wyborcze) oraz alegorie najważniejszych wartości francuskich – wolności, równości i braterstwa (liberté, égalité, fraternité).

Place de la République
Adres: Esplanade André Tollet, 75003 Paryż
Dojazd: metro 3, 5, 8, 9, 11 stacja République

place w paryżu top 5 paryż.pl

Place w Paryżu – Place de la République, Place Vendôme, źródło: Pierre-Selim Huard, Yair Haklai /Wikimedia Commons

Place Vendôme – luksus i historia na jednym placu

Jeśli szukasz miejsca, gdzie spotyka się luksus, sławny paryski szyk i historyczne wydarzenia to Place Vendôme będzie strzałem w dziesiątkę. Na tym znanym placu swoje siedziby mają najlepsze sklepy, jubilerzy, hotele, restauracje i banki. To tutaj mieści się paryski Ritz, butiki Gucci, Chanel, Diora, Schiaparelli czy Rolexa, a także Ministerstwo Sprawiedliwości. Polskim akcentem jest dom, w którym zmarł Fryderyk Chopin. Pośrodku placu możemy podziwiać kolumnę Vendôme. Jest ona niezwykła, ponieważ wykonano ją z przetopionych armat austriackich i rosyjskich. Kolumnę zdobią płaskorzeźby, a na jej szczycie znajduje się posąg Napoleona.

Adres: 1 Place Vendôme, 75001 Paryż

Dojazd: Na plac można dojść w przeciągu 6-8 minut z różnych stacji metra:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde
metro 8, 12 lub 14 Madeleine
metro 3, 7, 8 stacja Opéra
metro 3 stacja Quatre-Septembre
metro 7 lub 14 stacja Pyramides
metro 1 stacja Tuileries

Place w Paryżu – Place de la Concorde

Rozpoznawalnym miejscem w Paryżu jest także Place de la Concorde – Plac Zgody. Znajduje się on między Polami Elizejskimi a ogrodami Tuileries, na historycznej osi Paryża. W tym miejscu w czasie Rewolucji Francuskiej skracano ludzi o głowę na publicznej gilotynie. Ścięto tu m.in. Ludwika XVI, Marię Antoninę jak również Maximiliena Robespierre’a. Plac nazwano w nadziei, że tak krwawe sceny już nigdy nie będą miały w Paryżu miejsca. Na placu o powierzchni 8,5 ha znajdują się fontanny z przepięknymi rzeźbami, a także obelisk podarowanym w XIX wieku Francuzom przez kedywa Egiptu.

Adres: Place de la Concorde, 75008 Paryż
Dojazd: metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde

Place w Paryżu top 5

Place w Paryżu – Place du Tertre i Place de la Concorde, źródło: Armand, Tangopaso/Wikimedia Commons

Place du Tertre – artyści w samym sercu Montmartre

Nieopodal bazyliki Sacré-Cœur znajduje się Place du Tertre, znany z tego, że wypełniali go malarze i artyści. Można było spotkać tam artystów, kupić dzieło sztuki czy zamówić swój portret. W przeciągu lat miejsce zostało jednak bardzo skomercjalizowane i jego sporą część zajmują ogródki pobliskich restauracji. Będąc na miejscu warto jednak z nostalgią pomyśleć, że kilka wieków wcześniej w tym miejscu przechadzali się Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso, Maurice Utrillo czy Amedeo Modigliani.

Adres: Place du Tertre, 75018 Paryż
Dojazd: metro 12 stacja Abbesses

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Punkty widokowe w Paryżu za darmoFontaine du Château d'eau