Muzeum Victora Hugo – odwiedź dom słynnego pisarza

Jeśli interesujesz się francuską literaturą lub szukasz ciekawego muzeum do zwiedzania, musisz koniecznie odwiedzić Muzeum Victora Hugo w Paryżu.

Sylwetka słynnego pisarza

Victor Hugo jest jednym z najpopularniejszych francuskich pisarzy ora czołowym przedstawicielem romantyzmu francuskiego. Pisarz, poeta, dramaturg, polityk oraz członek Akademii Francuskiej – tak można określić go w kilku słowach. Victor Hugo tworzył utwory jedyne w swoim rodzaju, takie, które na długo zapadały w pamięć, były wielokrotnie realizowane teatralnie i filmowo. Jego dzieła stawały się i nadal stają inspirację dla wielu twórców. Victor Hugo napisał jedyną francuską epopeję Legenda wieków. Zasłynął przede wszystkim dzięki Nędznikom (fr. Les Misérables) i Katedrze Marii Panny w Paryżu, znanej w Polsce także jako Dzwonnik z Notre Dame (fr.Notre-Dame de Paris). Na podstawie drugiej powieści zrealizowano balet Esmeralda, a wytwórnia Walta Disneya wyprodukowała film animowany. Znany na całym świecie jest także musical Notre-Dame de Paris, w którym rolę Quasimoda grał Garou.

Muzeum Victora Hugo

źródło: http://maisonsvictorhugo.paris.fr/

Muzeum Victora Hugo

Muzeum składa się właściwie z dwóch części, dwóch domów pisarza – jednego w Paryżu, drugiego w Guersnsey, miejscowości na Wyspach Normandzich. Muzeum jesy wypełnione portretami pisarza, jego znajomych i krewnych. Możemy oglądać tam jego osobiste przedmioty, publikacje oraz wydania książek w różnych językach (znajdują się tam także polskie egzemplarze!). Przestrzeń ozdabiają także rzeźby, talerze (wypełniają niemal cały pomieszczenie) oraz meble, zachowane z lat, kiedy żył i tworzył Victor Hugo. W zbiorach odnajdziemy także listy, ilustracje do książek czy zapiski autora.

Godziny otwarcia:
10:00-18:00 od wtorku do niedzieli (w poniedziałek muzeum jest zamknięte)
Ostatnie wejście o godzinie 17:40.
Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Ceny biletów:
Osoby poniżej 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.
Bilet ulgowy przysługuje osobom poniżej 26 roku życia.
Bilety na wystawy czasowe kosztują od 6 do 8 euro.

UWAGA! Do muzeum nie można wchodzić z bagażem o wymiarach większych niż 30cm x20cm x40cm.

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i japońskim płatny 5 euro
-dostępny jest także odrębny audioprzewodnik dla dzieci, w języku francuskim, cena 5 euro

Adres:
6 place de Vosges
75004 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul
metro 1, 5 lub 8 stacja Bastille
metro 8 stacja Chemin-Vert

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Zabytki Paryż Grand PalaisTransport Paryż