Dlaczego 15 sierpnia jest świętem we Francji?

Dzisiaj odpowiadamy na pytanie dlaczego 15 sierpnia jest świętem we Francji. Czy chodzi tylko o katolickie święto Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a może o coś więcej? Sprawdźcie koniecznie w naszym najnowszym wpisie.

Święto narodowe Francji – 14 lipca czy 15 sierpnia?

Z pozoru jest to proste pytanie, ale odpowiedź nie jest taka oczywista jak mogłoby się wydawać. Zarówno 14 lipca jak i 15 sierpnia są datami święta narodowego Francji. Obecnie Francja świętuje oczywiście 14 lipca, ale do roku 1880 święto narodowe Francji obchodzono właśnie 15 sierpnia. Od razu do głowy przychodzi nam skojarzenie ze świętem obchodzonym w tym czasie w Polsce, czyli świętem Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (fr. l’Assomption de Marie). Czy słusznie? Odpowiedź znów jest niejednoznaczna. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się dlaczego.

Modlitwa o następcę tronu

Przez 23 lata małżeństwa król Ludwika XIII z Anną Austriaczką para nie doczekała się męskiego potomka, a co za tym idzie następcy tronu. Król obiecał, że jeśli urodzi mu się syn powierzy Francję opiece Maryi Dziewicy. Podpisanie oficjalnego dokumentu nastąpiło w lutym, a we wrześniu na świat przyszedł Ludwik XIV, wtedy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nabrało we Francji szczególnego znaczenia.

Saint-Napoléon

15 sierpnia wiąże się także z innymi wydarzeniami politycznymi. Za czasów I i II Cesarstwa Francuskiego 15 sierpnia obchodzone święto Saint-Napoléon, aby uczcić dzień urodzin Napoleona Bonaparte (15 sierpnia 1769). Święto ustanowiono dekretem cesarskim w 1806 roku. Były to jednak dwie pieczenia na jednym ogniu. Warto bowiem przypomnieć, że to właśnie Napoleon Bonaparte chcąc zyskać przychylność Watykanu i państw katolickich podpisał konkordat w roku 1801 czym przywrócił oficjalnie religię katolicką jako panującą we Francji. 15 sierpnia wyprawiano procesje, które miały uczcić zarówno Maryję jak i Napoleona. Takiej celebracji przeciwny był jednak kościół katolicki – nie było to bowiem zgodne z prawem kanonicznym. Jeden z kardynałów wziął jednak sprawy w swoje ręce, odszukał żywot świętego Napoleona (Saint-Napoléon), męczennika z IV wieku, aby zarówno Napoleon jak i władze kościoła były zadowolone.

Dlaczego 15 sierpnia jest świętem we Francji?

Saint-Napoléon i Église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu, Fæ/Wikimedia Commons; https://wellcomeimages.org/indexplus/obf_images/cb/3b/34aec8a11be28225a5b405ac5181.jpg, Paris16/Wikimedia Commons

Jak obchodzono 15 sierpnia we Francji?

Tak jak wspominaliśmy, wyprawiano procesje na cześć Maryi i Napoleona, odbywały się także uroczyste przemówienia państwowe, a nawet defilady wojskowe. W późniejszych latach organizowano pokazy fajerwerków, a na wsiach czy w biedniejszych miejscowościach darmowe ogniska dla wszystkich mieszkańców. Elity bawiły się na specjalnych bankietach i balach, reszta ludności brała udział w różnego rodzaju festynach, a dzieciom organizowano zabawy muzyczne. Wyjątkiem był rok 1870 (w czasie walk Francji z Prusami), władze poprosiły wtedy o modlitwę za monarchię i wojsko. Dziś święto jest obchodzone jedynie na Korsyce, gdzie urodził się Napoleon Bonaparte. Katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (fr. l’Assomption de Marie) obchodzi się we Francji nadal, jest to dzień wolny od pracy.

Église Notre-Dame-de-l’Assomption w Paryżu

Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny poświęconych jest kilka paryskich kościołów. Warto wspomnieć przede wszystkim o église Notre-Dame-de-l’Assomption w 1. dzielnicy Paryża. Dlaczego? Ponieważ jest to wyjątkowe miejsce dla Polaków. Jest to główne miejsce kultu polskich katolików w Paryżu, administrowane przez polską wspólnotę religijną. Warto wspomnieć, że w 16. dzielnicy Paryża znajduje się église Notre-Dame de l’Assomption de Passy, a w 19. dzielnicy église Notre-Dame de l’Assomption des Buttes-Chaumont.

Église l’Assomption de Marie w Paryżu
Adres: 263 Rue Saint Honoré, 75001 Paryż
Dojazd: metro 1, 4 lub 12 stacja Concorde

Église Notre-Dame de l’Assomption de Passy
Adres: 88 Rue de l’Assomption, 75016 Paryż
Dojazd: metro 9 stacja Ranelagh

Église Notre-Dame de l’Assomption des Buttes-Chaumont
Adres: 80 Rue de Meaux, 75019 Paryż
Dojazd: metro 5 stacja Laumière

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

église Saint Merri w Paryżuplac republiki w paryżu, place de la république,