Centre Pompidou, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu

Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Paryżu? Z całego serca polecamy Centre Pompidou, w którym można oglądać kolekcje sztuki współczesnej.

Niezwykłe miejsce w samym centrum Paryża

Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu powstało z woli prezydenta Georgesa Pompidou. Polityk i miłośnik sztuki nie doczekał jednak otwarcia muzeum za swojego życia, inauguracja odbyła się 3 lata po jego śmierci, jego wkład uczczono nadaniem placówki kulturowej jego imieniem i nazwiskiem. Muzeum jest znane pod kilkoma nazwami Narodowe centrum sztuki i kultury Georgesa Pompidou (fr. Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou (CNAC), Centrum Georgesa Pompidou (fr. Centre Georges-Pompidou), Centrum Pompidou (fr. Centre Pompidou), Centrum Beaubourg (fr. Centre Beaubourg) oraz Beaubourg. Usytuowane w samym centrum Paryża muzeum z wyglądu kojarzy chyba każdy. Oryginalny projekt budynku stworzył Renzo Piano i Richard Rogers. Co jest w nim niezwykłego? Wszystkie instalacje (elektryczne, wodociągowe, komunikacyjne jak również układ klimatyzacyjny) zostały wyprowadzone na zewnątrz budynku oraz pomalowane na różne kolory. Budynek świetnie oddaje charakter tego miejsca. Naszym zdaniem to jedno z najciekawszych muzeów Paryża i miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w stolicy Francji.

Zbiory Centre Pompidou

W kolekcjach muzeum znajdują się rzeźby, obrazy, grafiki, fotografie oraz przedmioty, wytwory artystyczne związane z kinematografią, designem, architekturą oraz nowymi mediami. Znajduje się tam zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Odwiedzenie wystaw jest naprawdę niezwykłym przeżyciem, którego nie da się opisać słowami. O randze tego muzeum pośród innych w Europie, może świadczyć fakt, że co roku Centre Pompidou odwiedza ponad 5 milionów zwiedzających.

Centre Pompidou - co warto zobaczyć w Paryżu

alexandria/www.pixabay.com

Godziny otwarcia:
11:00-22:00 poniedziałek, środa, piątek, sobota, niedziela (we wtorek muzeum jest zamknięte)
11:00-23:00 czwartek oraz poniedziałek (tylko dla ekspozycji Magritte’a)
-kasa czynna do godziny przed zamknięciem
-muzeum jest zamknięte 1 maja

Ceny biletów:
-bilet normalny na wszystkie wystawy w muzeum kosztuje 14 euro, ulgowy 11 euro
-darmowy wstęp mają osoby poniżej 18 roku życia, osoby niepełnosprawne
-darmowy wstęp na wystawę stałą mają osoby w wieku 18-25 z terenów Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Norwegii oraz Islandii (Europejski Obszar Gospodarczy)
-można kupić bilet jedynie na wystawę stałą, na taras widokowy
-muzeum organizuje także spektakle i koncerty, mieści się w nim kino
-muzeum objęte jest programem Paris Museum Pass
-w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp za darmo

UWAGA! Do muzeum nie można wchodzić z bagażem o wymiarach większych niż 35cm x30cm x15cm, w budynku znajduje się szatnia.

Adres:
Place Georges-Pompidou
75004 Paryż

Dojazd:
metro 11 stacja Rambuteau
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville
metro 1, 4, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet
RER A, B lub D stacja Châtelet Les Halles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum Luwr zabytki Paryż