Muzeum Luwr – jedno z najsłynniejszych w Europie

O paryskim muzeum Luwr słyszał każdy. To jedno z pierwszych miejsc, do którego udają się turyści odwiedzający Paryż. Dzisiaj krótko je dla Was opisujemy i dołączamy praktyczne informacje.

Muzeum Luwr

Luwr jest dawną rezydencją królewską. W wiele razy przebudowywanym, przerabianym budynku odnajdziemy elementy renesansowej, barokowej, eklektycznej oraz klasycystycznej architektury. W pałacu (fr. Palais de Louvre) mieszkali królowie Francji, od czasów Ludwika XIV przechowywano tam dzieła sztuki. W budynku był także siedzibą dwóch szkół. W czasach Rewolucji Francuskiej wyrażono wolę założenia Muzeum Luwr (fr. Musée du Louvre), jego oficjalne otwarcie odbyło się w roku 1793. Dzisiaj jest to najsłynniejsze muzeum Europy i jedno z najpopularniejszych na całym świecie, codziennie odwiedza je około 15 000 osób. Znajduje się tam ponad 380 000 (!) różnorodnych dzieł sztuki. Zbiory Luwru są podzielona na osiem działów, możemy oglądać tam rzeźby, malarstwo, rysunki, szkice, grafikę, meble oraz inne przedmioty rzemiosła artystycznego. W muzeum mieści się ponadto archiwum, biblioteka, instytucje naukowe oraz pracownie konserwacji i odrestaurowywania dzieł sztuki.

Zabytki Paryż Muzeum Luwr

LoboStudioHamburg/www.pixabay.com

Najsłynniejsze dzieła sztuki

Wymienienie wszystkich dzieł wartych zobaczenia w tym muzeum graniczy z cudem. Aby dobrze zwiedzić Muzeum Luwr nie wystarczy odwiedzić go jeden raz, a jeśli wiesz, że nie będziesz miał/a takiej drugiej okazji, pójdź tam z samego rano i spędź w muzeum cały dzień. Jest jednak kilka dzieł sztuki, których nie można nie zobaczyć będąc w Luwrze. Należą do nich przede wszystkim fragment Kodeksu Hammurabiego, rzeźby Wenus z Milo, Nike z Samotraki oraz prace Michała Anioła czy obrazy takie jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wolność wiodąca lud na barykady Eugene’a Delacroix. Warto zobaczyć także Koronczarkę Jana Vermeera, Wieczerzę w Emaus Rembrandta van Rijna, rzeźbę autorstwa Marii Leszczyńskiej oraz obrazy Jana Chrzciciela Lampi (starszego).

Godziny otwarcia:
9:00-18:00 poniedziałek, czwartek, sobota, niedziela
9:00-21:45 środa, piątek

Muzeum jest zamknięte 1 maja, 1 listopada i 25 grudnia.

Ceny biletów:
-bilet normalny 15 euro
-za darmo wchodzą osoby poniżej 18 roku życia, osoby między 18 a 25 rokiem życia z krajów Unii Europejskiej, osoby niepełnosprawne
-w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca oraz 14 lipca wstęp bezpłatny
-muzeum objęte jest programem Paris Museum Pass (pierwszeństwo przy wejściu de la Pyramide)

UWAGA! Do muzeum nie można wchodzić z bagażem o wymiarach większych niż 55cm x35cm x20cm.

Audioprzewodnik:
-dostępny w 7 językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, włoskim
-opłata wynosi 5 euro przy bilecie normalnym, 3 euro dla osób poniżej 18 roku życia oraz niepełnosprawnych

Adres:
Musée du Louvre
75001 Paryż

Dojazd:
metro 1 lub 7 stacja Palais-Royal/Musée du Louvre

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Transport ParyżCentre Pompidou