École Militaire – paryska Szkoła Wojskowa

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejne miejsce w 7. dzielnicy Paryża, tym razem czas na École Militaire. Odkryjcie historię tej szkoły wojskowej i poznajcie ciekawostki.

Historia powstania

Szkoła wojskowa (École Militaire) powstała w XVIII wieku z inicjatywy marszałka Saxe wspieranego przez Madame Pompadour. Po wojnie o sukcesję austriacką dowodzący zauważyli braki szkoleniowe u swoich żołnierzy. Ludwik XV w 1750 roku założył szkołę (obecnie instytucję wyższego szkolnictwa wojskowego). Było to miejsce przeznaczone dla ludzi z biednej szlachty gotowych poświęcić swoje życie za króla i ojczyznę. Szkolono tam 500 uczniów. Kłopoty finansowe sprawiły, że budowa obiektu trwała dłużej niż zakładano. Początkowo do szkoły przyjmowano mniejszą ilość kadetów, ale co najważniejsze szkoła zaczęła swoją działalność. Architekt obiektu zrezygnował z kilku pomysłów i skupił się na głównej fasadzie budynku. Prace zakończono dopiero w 1780 roku. École Militaire znajdowała się (i znajduje nadal) tuż obok Pola Marsowego, które przez lata służyło jako pole ćwiczebne, poligon dla kadetów.

Dalsze losy École Militaire

W 1787 roku szkoła wojskowa zostaje całkowicie zamknięta, a budynki zrabowane w czasie rewolucji. Obiekt służył jako koszary i zajezdnia, ale był także częściowo powiększany. Za czasów Napoleona szkoła została zamieniona na koszary. To tutaj w latach 1807-1814 umieszczono polskich szwoleżerów. Dzisiaj dawne gmachy należące do szkoły wojskowej są zajęte przez instytucje wojskowe, dlatego obiektu nie wolno zwiedzać. Warto podziwiać go jednak z zewnątrz. Pod koniec XIX wieku École Militaire znowu zaczęła funkcjonować jako szkoła wojskowa. Warto zaznaczyć, że École Militaire stała się później wzorem dla warszawskiej Szkoły Rycerskiej (a wielu jej wykładowców ukończyło właśnie paryską szkołę wojskową).

Architektura

Budynek został zaprojektowany przez królewskiego architekta Ange-Jacquesa Gabriela. Kompleks École Militaire składa się z wielu sal i gabinetów, ale także biblioteki i kaplicy. Wnętrza są bogato zdobione – obrazami, rzeźbami, ale także imponujacymi żyrandolami. Wygląd budynku, jak wiele budowli zbudowanych za czasów Ludwika XV i XVI, nawiązuje do tradycji sztuki antycznej. Symetria, prostota i jasne tonacje wnętrz sprawiają, że budynek wydaje się monumentalny i wspaniały. Oglądając go warto zwrócić uwagę rpzede wszystkim na imponującą fasadę. Od 1990 miejsce wpisane jest na listę zabytków Paryża.

Adres:
1 Place Joffre,
75007 Paryż

Dojazd:
metro 8 stacja École Militaire

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

punkty widokowe w paryżupaul landowski