Pole Marsowe nieopodal wieży Eiffla

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Paryżu są Pola Marsowe. Dzisiaj opowiadamy Wam historię tego miejsca. Czy zawsze wyglądało ono tak samo? Dowiedzcie się do czego służył ten teren.

Położenie i nazwa

Pole Marsowe (fr. Champ de Mars) rozciągają się od wieży Eiffla aż po École Militaire (Szkołę Wojskową). Dzisiaj te tereny zielone funkcjonują jak miejski, publiczny park. Obszar ma powierzchnię 24,5 hektara. Nazwa Pole Marsowe pochodzi od rzymskich Pola Marsowego – terenu poświęconym bogowi wojny Marsowi, na których odbywały się ćwiczenia wojskowe. Co ma to wspólnego z terenem w Paryżu?

pole marsowe

Almak/Wikimedia Commons

Wykorzystanie

Dzisiejszy teren Pola Marsowego był wcześniej przestrzenią wiejską na równinie Grenelle, uprawiano tam rośliny. Z roku na rok Paryż rozszerzał swoje terytorium i dołączały do niego kolejne ziemie, stało się tak również z równiną Grenelle. Od roku 1751 paryskie Pole Marsowe były miejscem ćwiczeń żołnierzy z pobliskiej École Militaire. Dopiero w latach 1908-1928 sytuacja tych terenów zaczęła się zmieniać, Pole stało się wtedy czymś w rodzaju otwartego parku miejskiego. Pod koniec XX wieku Pole Marsowe zajmowało o wiele większą powierzchnię – część ziem została jednak wykupiona i zbudowano na niej kamienice. Za rządów Ludwika XVI organizowano tu pierwsze wyścigi konne oraz loty balonem. Pole Marsowe było także świadkiem niektórych wydarzeń w czasie Rewolucji Francuskiej. Obchodzono tu między innymi święto konfederacji 14 lipca 1790 roku. Rok później, 17 lipca 1791, to właśnie na Polu Marsowym gwardia narodowa stoczyła walki z demonstrującymi paryżanami, którzy chcieli detronizacji Ludwika XVI. W lipcu 1784 roku Robespierre proklamował tu kult Istoty Najwyższej. Później Pole Marsowe było miejscem, gdzie organizowano wystawy światowe – było tak w roku 1867, 1878, 1889, 1900 i 1937 roku.

Pole Marsowe obecnie

Mieszczący się w 7. dzielnicy Paryża park jest jednym z największych terenów zielonych w stolicy Francji. Z chęcią wypoczywają tam turyści patrzący na wieżę Eiffla, ale także rodowici paryżanie. Ludzie spotykają się tam, aby odpocząć, poczytać książkę czy zjeść lunch w formie pikniku. Czasami na Polu Marsowym organizowane są koncerty, wystawy czy wiece. Każdego roku 14 lipca o godzinie 23:00 odbywa się tam pokaz fajerwerków.

Adres:
2 Allée Adrienne Lecouvreur,
75007 Paryż

Dojazd:
RER C stacja Champ de Mars – Tour Eiffel
metro 6 stacja Bir Hakeim

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paul bocusedzielnice paryża arrondissement