Znane postacie: rzeźbiarz Paul Landowski

Dzisiaj przybliżamy Wam kolejną osobę związaną z artystyczną stroną Paryża. Naszym bohaterem jest Paul Landowski. Sprawdźcie czy ma on jakieś związki z Polską i jak układało się jego życie.

Krótki życiorys

Paul Landowski urodził się 1 czerwca 1875 roku w Paryżu, był synem powstańca styczniowego. Paul miał piątkę rodzeństwa, był najmłodszy. Po stracie rodziców, Paul i jego rodzeństwo zostali pod opieką wujka, a po śmierci wuja dziećmi zajmował się najstarszy z braci. Paul Landowski szybko wziął ślub, z pierwszego związku miał dwójkę dzieci. W 1895 roku Paul został uczniem Akademii Sztuk Pięknych. Artysta skończył kursy portrecisty, zafascynował się anatomią, rysował między innymi tablice naukowe. W 1900 roku rzeźbiarz zdobył nagrodę Prix de Rome za swoją rzeźbę Dawida. Od 1903 bywam na paryskich salonach, gdzie prezentował swoje dzieła. W 1906 roku Landowski przeprowadził się do podparyskiej miejscowości Boulogne-Billancourt. Artysta owdowiał, a potem wziął drugi ślub, z którego także miał dwójkę dzieci. Obie córki Landowskiego odziedziczyły po nim artystyczny talent – były malarkami. Artysta zmarł 31 marca 1961.

Twórczość

Sławę przyniosła artyście rzeźba, która w 1909 roku znalazła się pod kopułą Panteonu. Paul Landowski był autorem rzeźby świętej Genowefy, czyli pomnika patronki Paryża znajdującego się na Pont de la Tournelle. Rzeźbiarz stworzył także pomnik Reformacji w Genewie. Niewiele osób w Polsce wie, że Paul Landowski jest autorem pomnika Chrystusa Odnowiciela w Rio de Janeiro. W Paryżu można podziwiać między innymi fontanny przy Porte de Saint-Cloud i grób marszałka Focha w Invalides wykonany przez artystę. Oprócz rzeźb Landowski tworzył także obrazy.

Musée-Jardin Paul Landowski

W Boulogne-Billancourt mieści się muzeum poświęcone rzeźbiarzowi. W otaczającym go ogrodzie można podziwiać rzeźby artysty. Warto wspomnieć, że w tej samej podparyskiej miejscowości znajduje się Espace Landowski, czyli centrum kulturalne. W tym nowoczesnym miejscu znajduje się także muzeum lat 30., gdzie znajdują się prace artysty.

Adres Musée-Jardin Paul Landowski:
14 Rue Max Blondat,
92100 Boulogne-Billancourt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

École Militaire szkoła wojskowa paryżMuzeum lat 30. w Boulogne-Billancourt