Église de la Sainte-Trinité w Paryżu: mieszanka stylów

Kościół świętej Trójcy w Paryżu wygląda naprawdę niezwykle. Dzisiaj opisujemy dla Was historię tego miejsca, podpowiadamy gdzie to jest oraz jak tam dojechać. Zapraszamy!

Kościół świętej Trójcy w Paryżu (Église de la Sainte-Trinité)

Église de la Sainte-Trinité w Paryżu znajduje się w 9. dzielnicy. Jego powstanie wiąże się bezpośrednio z wielką przebudową Paryża Haussmanna. Kościół świętej Trójcy miał być razem z Operą Garnier i dworcem Saint-Lazare ozdobą tej części Paryża. Architektem przybytku sakralnego był Theodore Ballu. Kościół został wybudowany za stosunkowo niewielką cenę w latach 1861-1867. Imponujący architektonicznie kościół został konsekrowany w 1867 roku, dwa lata później zamontowano tam również organy. Kompozytorami i organistami byli w kościele między innymi Alexandre Guilmant i Olivier Messiaen. W kościele odbyły się pogrzeby kompozytorów Gioacchino Rossiniiego i Hectora Berlioza.

Architektura

Theodore Ballu postanowił zerwać z zasadą jednego stylu. Église de la Sainte-Trinité w Paryżu jest mieszanką architektoniczną i prezentuje się naprawdę okazale. Fasada nawiązuje do renesansowego budownictwa flamandzkiego oraz gotyku. Na fasadzie usytuowane są Posągi Cnót – sprawiedliwości, siły, skromności, opanowania oraz wiary, nadziei i miłości. Głównym motywem w kościele świętej Trójcy jest liczba 3. W fasadzie znajdziemy trzy łuki arkadowe, a przed kościołem trzy fontanny. Podstawą konstrukcyjną Église de la Sainte-Trinité w Paryżu jest metal. Przybytek sakralny jest bardzo duży – ma 90 metrów długości i 34 metry szerokości. Kościół zdobi 65-metrowa wieża

Adres:
Place d’Estienne d’Orves
75009 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Trinité – d’Estienne d’Orves

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Eugène Delacroixalexandre dumas (ojciec)