Église Saint Merri w Paryżu – klasztor i kościół świętego Mederyka

Między Centre Pompidou a Tour Saint-Jacques znajduje się niezwykły klasztor i kościół świętego Mederyka – église Saint Merri w Paryżu. Poznajcie historię tego miejsca.

Kim był święty Mederyk?

Kult świętego Mederyka zaczął się na terenach Paryża i jego okolic już w IX wieku. Mederyk był opatem opactwa Saint-Martin d’Autun. W VII wieku udał się on na pielgrzymkę do Paryża i osiadł jako pustelnik w chacie w pobliżu „oratorium Saint-Pierre-des-Bois”. Zmarł 29 sierpnia 700 roku i został tam pochowany. Miejsce przekształcono w kaplicę Saint-Pierre-des-Bois. W 884 roku zwłoki opata ekshumowano, a jego szczątki umieszczono w kościele, który nazwano na jego cześć. Świętemu Mederykowi przypisuje się między innymi cudowne ocalenie Paryża przed Normanami.

Historia église Saint Merri w Paryżu (kościół świętego Mederyka)

W 4. dzielnicy Paryża, stojąc obok słynnej fontanny Stravinsky możemy dostrzec bok (fasadę północną) przybytku sakralnego – to właśnie église Saint Merri w Paryżu. Klasztor i kościół świętego Mederyka wybudowano w latach 1500-1565, w miejscu, gdzie wcześniej stał XII-wieczny kościół. Budynek nie ucierpiał w czasie Rewolucji Francuskiej, służył wtedy jako fabryka saletry. Klasztor zapisał się na kartach historii w czasie republikańskiego powstania w 1832 roku. Nieopodal kościoła wybudowano olbrzymią barykadę, a w budynkach klasztornych była siedziba dowództwa. To właśnie tam doszło do masakry obrońców. Dla francuskiej lewicy klasztor stał się symbolem walki z monarchią i uciskiem. W 1862 roku kościół wpisano na listę zabytków Paryża.

église Saint Merri w Paryżu

Église Saint Merri w Paryżu: portal nad wejściem głównym, fasada północna od fontanny Stravinsky,
źródło: Dale, Rilba Cruse/Wikimedia Commons

Architektura klasztoru i kościoła świętego Mederyka

Późnogotycki budynek przyciąga wzrok i zachwyca swoim wnętrzem. Jego projekt (chór i nawa jednakowej długości) nawiązuje do planu katedry Notre-Dame, dlatego niektórzy nazywają église Saint Merri małą Notre-Dame. Na fasadzie budynku znajduje się jedno duże okno witrażowe, a drzwi wejściowe dekoruje portal. Rynny zakończone są gargulcami. Z zewnątrz możemy dostrzec także ozdobną wieżyczkę oraz dzwonnicę. Warto wspomnieć, że w tej dzwonnicy zawieszony został najstarszy zachowany paryski dzwon – pochodzi on z roku 1331. Budynek przeszedł kilka przebudów i renowacji, dodano między innymi elementy barokowe. W środku église Saint Merri możemy podziwiać barokowy ołtarz główny i boczny oraz organy. Wewnątrz znajdują się XVII i XIX-wieczne obrazy oraz rzeźby. Jeśli mowa o odniesieniach w kulturze, o kościele wspominali w swoich dziełach między innymi Robert Desnos, Louis Aragon czy Umberto Eco.

Adres:
76 Rue de la Verrerie, 75004 Paryż

Dojazd:
metro 11 stacja Rambuteau
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville
RER A, B lub D stacja Châtelet Les Halles
metro 1, 4, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

orient-express luksusowy pociągDlaczego 15 sierpnia jest świętem we Francji?