Temple Sainte-Marie w Paryżu

Dzisiaj opowiadamy Wam o kolejnym ciekawym miejscu religijnym na mapie stolicy Francji. Poznajcie historię Temple Sainte-Marie w Paryżu.

Temple Sainte-Marie w Paryżu (Świątynia Świętej Marii)

Temple Sainte-Marie w Paryżu (nazywaną także Temple du Marais oraz Église Sainte Marie de la Visitation) budowano w latach 1632-1634, budynek zaprojektował François Mansart. Początkowo był to kościół katolickiego zgromadzenia klasztornego Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Warto także wspomnieć, że pod świątynią znajduje się krypta, którą ukończono w 1665 roku. Było to rodzinne mauzoleum polityka Nicolasa Fouqueta. Znajduje się tam także grób markiza Henryka de Sévigné, męża pisarki Marie de Rabutin-Chantal.

W czasie Rewolucji Francuskiej kościół służył jako magazyn ksiąg, a siostry zakonne zostały z niego wygnane. Do dzisiaj znakiem porewolucyjnym jest frygijska czapka nad drzwiami. W 1802 roku dekretem Napoleona Bonaparte świątynię przekształcono w protestancką. To ważny historycznie moment, ponieważ Temple du Marais została pierwszą świątynią protestancką w Paryżu. Pierwsze protestanckie nabożeństwo odbyło się tu 1 maja 1803 roku. Siostry zakonne przeniosły się wtedy do Monastère de la Visitation, w 14. dzielnicy Paryża.

W czasie Komuny Paryskiej, w 1881 roku budynek uszkodzono w wyniku zaciekłych walk na barykadach. Rok później, w 1874 roku wykonano prace restauracyjne, wtedy także wyrzeźbiono na frontonie piękne płaskorzeźby. W 1887 roku budynek został uznany za zabytek historyczny. W czasie I oraz II wojny światowej znajdująca się w świątyni krypta służyła jako miejsce schronienia przed bombardowaniem oraz miejsce ukrycia Żydów.

Temple Sainte-Marie w Paryżu

Temple Sainte-Marie w Paryżu
Mbzt, Chabe01/Wikimedia Commons

Architektura baroku w Paryżu

Podobno podczas tworzenia projektu świątyni architekt inspirował się rzymskim Panteonem. Barokowa Temple Sainte-Marie w Paryżu ma plan rotundy o średnicy 13,5 metra z dobudowanymi czterema kaplicami. Po środku znajduje się przepięknie zdobiona od wewnątrz kopuła, zakończona świetlikami. Barokową świątynię zdobią wewnątrz freski i motywy rzeźbiarskie, organy (z 1895 roku), a także kilka dzieła sztuki. Z kolei na zewnątrz możemy podziwiać portal, rozetę (a nad nią herb Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny), kopułę zwieńczoną iglicą jak również kilka innych elementów rzeźbiarskich (np. kolumny, festony).

Świątynię można zwiedzać z przewodnikiem po uprzednim umówieniu się. Temple Sainte-Marie w Paryżu można zwiedzać w soboty. W inne dni przybytek sakralny pozostaje zamknięty lub odbywają się w nim spotkania grup modlitewnych, zajęcia. W niedzielę odprawiane są msze (po francusku, japońsku oraz arabsku).

Adres:
17 rue Saint-Antoine
75004 Paryż

Dojazd:
Metro 1, 5 lub 8 stacja Bastille

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

champagnepass sanitaire we francji