Znane postacie: malarz Eugène Delacroix

Dzisiaj opowiadamy Wam o kolejnym niezwykłym Francuzie. Malarz Eugène Delacroix jest znanym na całym świecie artystą. Jakie wiódł życie? Gdzie w Paryżu możemy obejrzeć jego dzieła? Sprawdźcie!

Eugène Delacroix: życiorys

Ferdinand Victor Eugène Delacroix urodził się w roku 26 kwietnia 1798 roku w Saint-Maurice-en-Chalencon, na terenie obecnego regionu Owernia-Rodan-Alpy. Był czwartym dzieckiem Victoire Œben i polityka Charles-François Delacroix, chociaż niektórzy uważają, że biologicznym ojcem artysty mógł być polityk Maurice Talleyrand. Kiedy Eugène Delacroix miał 7 lat jego ojciec zmarł, a matka zadecydowało o przeprowadzce do Paryża. Przyszły artysta uczył się w Lycée Impérial (obecnie lycée Louis-le-Grand). Delacroix malarstwa uczył się u Pierre-Narcisse Guérina, to tam poznał Théodore’a Géricaulta. Artysta kontynuował naukę w École nationale supérieure des beaux-arts. W 1822 malarz debiutuje na salonie paryskim obrazem Barka Dantego.

Eugène Delacroix malarz

Śmierć Sardanapala

Podróże

W 1825 Delacroix pojechał do Anglii, zapoznał się tam z teatrem szekspirowskim, asystował przy adaptacji Fausta Goethego, poznał twórczość Thomasa Gainsborougha, Williama Turnera i Johna Constable’a. Natchniony artysta po powrocie namalował Śmierć Sardanapala. Niespełna pięć lat później powstał najsłynniejszy obraz Delacroix – Wolność wiodąca lud na barykady. Dzieło było wyrazem politycznego zaangażowania malarza oraz hołdem dla rewolucji lipcowej. W 1832 roku Eugène Delacroix wyjechał do Afryki, co zaowocowało serią niezwykle barwnych obrazów. Sześć lat później malarz odwiedził Holandię, gdzie zapoznał się z malarstwem Rubensa, pod którego wpływem pozostawał przez lata. W roku 1855 Eugène Delacroix pokazał na wystawie światowej 36 obrazów za co został nagrodzony złotym medalem. Dwa lata później artysta został członkiem Francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poza wymienionymi obrazami popularne są również Portret Fryderyka Chopina, Chrystus na Morzu Galilejskim czy Porwanie Sabinek (które można zobaczyć w Zamku Królewskim na Wawelu). Malarz zmarł w roku 1863, chorował na gruźlicę, miał 65 lat. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise.

Dzieła malarza w Paryżu

Największą placówką poświęconą artyście jest Muzeum Eugène Delacroix w Paryżu. Wiele prac malarza znajduje się również w Luwrze. Pojedyncze obrazy możemy także znaleźć w Muzeum Petit Palais, Wersalu i Muzeum Orsay. Freski artysty możemy podziwiać w Église Saint-Sulpice w Paryżu. W kościołach Église Saint-Paul Saint-Louis i Saint-Denys-du-Saint-Sacrement znajduje się kilka dzieł artysty. Prace słynnego malarza znajdują się również w Palais Bourbon – bibliotece Zgromadzenia Narodowego (bibliothèque de l’Assemblée nationale) oraz Salon du Roi. Słynne jest również miejsce pracy artysty – atelier-musée de Saint-Germain-des-Près.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Sulpice w ParyżuÉglise de la Sainte-Trinité w Paryżu