Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny wspaniały kościół na mapie Paryża. Odkryjcie historię église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant i sprawdźcie jak tam trafić.

Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant

W XIX wieku Ménilmontant było spokojną wsią niedaleko Paryża. Miejsce w niedługim czasie stało się głównym ośrodkiem robotniczym. Parafianom przestała wystarczać parafia Belleville i trzeba było pomyśleć nad budową nowego kościoła. W 1823 zbudowano w okolicy kaplicę, z czasem jednak i ona okazała się za mała (mieściło się w niej około 400 wiernych). Prace nad budową nowego kościoła ruszyły w 1863 roku. W czasach Komuny Francuskiej politycznie zaangażowani byli głównie robotnicy z Belleville i Ménilmontant, obiekt przekształcono wtedy w klub polityczny. To właśnie w tym miejscu 6 maja 1871 podjęto decyzję o losie zakładników komuny, w głosowaniu zdecydowano o ich rozstrzelaniu. Po upadku Komuny wznowiono prace nad kościołem, w 1874 roku zamontowano tam jedne z najokazalszych organów Aristide’a Cavaillé-Colla. Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant jest pod wezwaniem Maryi z Ménilmontant ze względu na rzeźbę, która znajdowała się w kościele, a teraz jest uznana za zaginioną. Obecnie kościół mieści się w 20. dzielnicy Paryża.

Architektura

Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant jest bardzo duży – ma 93 metry długości i 38 metrów szerokości. Dzwonnica kościoła ma aż 78 metrów wysokości. Do kościoła można wejść przez jedne z trzech drzwi. Główne drzwi są ozdobione przepięknym neoromańskim portalem. Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant ma w fasadzie tylko jedną wieżę. Jest ona ozdobiona trzema efektownymi rozetami, maswerkiem i płaskorzeźbami. Wieżę wieńczy iglica. Cała konstrukcja kościoła jest oparta na łukach odporowych, przybytek łączy w sobie cechy stylu neoromańskiego i neogotyckiego. Całość zaprojektował znany architekt Antoine Héret. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest fakt, że w 2002 roku kręcono tam niektóre sceny filmu Femme Fatale w reżyserii Briana De Palmy.

Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 08:00-19:00

Adres:
3 Place de Ménilmontant,
75020 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Ménilmontant

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Moulin de la Galettenawiedzony dom le manoir de paris