Église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny wspaniały kościół na terenie stolicy Francji. Tym razem wybrałyśmy église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu. Sprawdźcie gdzie znajduje się to miejsce i jak tam trafić.

Église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu

Kościół jest położony na górze Sainte-Geneviève, w 5. dzielnicy Paryża, niedaleko Panteonu. Jak to zwykle bywa z budynkami sakralnymi w stolicy Francji, wcześniej w tym miejscu był już kościół. Skupmy się jednak na obecny kościele. Église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu był budowany od roku 1494, prace zakończone wiele lat później dopiero w roku 1624. W 1636 roku zainstalowano w kościele olbrzymie organy. W XVII i XVII wieku église Saint-Étienne-du-Mont cieszy się olbrzymią popularnością. Odbywają się tu wielkie procesje. W czasie rewolucji francuskiej kościół został zamknięty, a potem zmieniony w „świątynię synowskiej pobożności”. Kult katolicki w tym miejscu przywrócono w roku 1801. XIX wiek jest dla église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu przełomowy. Mszę odprawia tu papież Pius VII. Został tam także zamordowany biskup Sibour, który sprzeciwiał się dogmatowi niepokalanego poczęcia. Miejsce zostało wpisane na listę zabytków w roku 1862. W XX wieku, w roku 1997 podczas Światowych Dni Młodzieży mszę odprawił tu z kolei papież Jan Paweł II.

Architektura

Stylem dominującym w budowli jest gotyk płomienisty. Można tu jednak odnaleźć elementy renesansowe oraz odniesienia do antyku. Église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu ma 69 metrów długości i 25,5 metra szerokości. W kościele nie zachowano symetrii osiowej – oś chóru jest tu nachylona do osi nawy. Przybytek sakralny ma bardzo interesujące wnętrze. To jedyny kościół, w którym zostało zachowane lektorium, czyli specjalne oddzielenie zakonników i księży od wiernych znajdujących się w nawie głównej. W ramach postanowień jednego z soborów trydenckich większość takich elementów architektonicznych rozebrano. Wewnątrz znajdują się także przepiękne rzeźby i płaskorzeźby. Zachwycać można się także efektownymi witrażami. Ważnym elementem są także duże organy. Warto zaznaczyć, że w kościele znajduje się resztka sarkofagu świętej Genowefy z Paryża. Z zewnątrz kościół zdobi przepiękna fasada z frontonem. Budowlę zdobią gargulce oraz dzwonnica.

Odniesienia w kulturze i ciekawostki

To w tym kościele dzieje się część akcji Ojciec Goriot Balzaka. Église Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu pojawia się także w autobiograficznej powieści Jorisa Karla Huysmansa En Route. Miejsce pojawia się również w książkach Augustin ou Le Maître Josepha Malègue oraz Deo gratias Michela Servina. Warto zaznaczyć, że w tym kościele został ochrzczony pisarz francuski Charles Perrault. Spoczywają tu również takie osoby jak dramaturg Jean Racine, filozof Blaise Pascal i dyplomata Blaise de Vigenère. Odbył się tu także pogrzeb pisarza Maxa Gallo.

Godziny otwarcia:
poniedziałek 18:30-19:30
wtorek, czwartek, piątek 8:45-19:45
środa 8:45-22:00
sobota 8:45-12:00 i 14:00-19:45
niedziela 8:45-12:15 i 14:30-19:45

w czasie wakacji szkolnych:
wtorek-sobota 10:00-12:00 i 16:00-19:45
niedziela 10:00-12:00 i 16:30-19:45

Adres:
Place Sainte-Geneviève
75005 Paryż

Dojazd:
metro 10 stacja Cardinal Lemoine

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée ZadkineLe Grand Hôtel