Le Grand Hôtel – słynne miejsce w Paryżu

Każdy z nas słyszał kiedyś o Grand Hôtel, niewiele zna jednak jego historię. Odkryjcie jakie ciekawostki kryją się w tym miejscu oraz gdzie się ono znajduje.

Le Grand Hôtel

Obecna nazwa hotelu brzmi InterContinental Paris Le Grand. To najsłynniejszy i luksusowy hotel w Paryżu, oznaczony pięcioma gwiazdkami. Nieruchomość znajduje się w 9. dzielnicy Paryża niedaleko Opery Garnier. Le Grand Hôtel powstawał w latach 1861-1862, miał służyć jako miejsce noclegowe na na wystawę światową w 1867 roku. Nieruchomość zbudowali bracia Pereire – Izaak i Emil, wygląd zaplanował Alfred Armand (odpowiedzialny także za ówczesny Grand Hôtel du Louvre). Miejsce doskonale wpisywało się w zamysł zabudowy Haussmanna. Hotel został uroczyście otwarty przez Cesarzową Eugenię (Impératrice Eugénie) – żonę Napoleona III. W budynku mieściła się także (i nadal jest) jej restauracjo-kawiarnia Café de la Paix. Hotel i kawiarnia szybko przypadły do gustu rodowitym Paryżanom jak i zagranicznymi gościom. To tutaj na co dzień mijali się artyści i zamożni ludzie z całego świata. Chętnie bywali tu słynni pisarze tacy jak Oscar Wilde, Maupassant, Victor Hugo czy Marcel Proust. Gośćmi hotelu byli między innymi car Mikołaj II i jego żona Aleksandra Romanowa, król Edward VII, obecnie bywa tam między innymi Rania królowa Jordanii.

Dlaczego było to popularne miejsce?

Paryż od zawsze był miastem do którego ciągnęło masę zwykłych turystów jak i najmożniejszych osób na świecie. Stolica Francji kojarzyła się z luksusem, modą i wysokim stylem życia. Le Grand Hôtel był wspaniałą propozycją nawet dla królów czy innych rządzących, którzy żyli na bardzo wysokim standardzie życia i opływali w kosztowności. Pokoje hotelowe zachwycały swoim wyglądem, ale także wprowadzaniem różnych, nowych rozwiązań technologicznych. Hotel znajduje się w centrum Paryża, tuż obok Opery, w otoczeniu wielu butików i sklepików – to idealne miejsce dla najzamożniejszych ludzi. Dodatkowo, bogato zdobiony budynek zachwyca także z zewnątrz. W zdobieniu tego miejsca brało udział około 15 artystów – malarzy oraz rzeźbiarzy.

Odniesienia w kulturz

Le Grand Hôtel jest miejscem akcji w takich książkach jak Nana Emila Zoli (słynna scena tragicznej śmierci bohaterki). Hotel został opisany także przez Bolesława Prusa w Lalce. Le Grand Hôtel jest wykorzystywany jako tło do filmowych scen. Miejsce to możemy oglądać między innymi w znanym filmie Frantic Romana Polańskiego z Harrisonem Fordem w roli głównej. Hotel został uwieczniony także w filmach Arsène Lupin Jeana-Paula Salomé oraz Mais qui a retué Pamela Rose? Kada Merada i Oliviera Baroux. Warto także nadmienić, że to podobno w tym miejscu w roku 1869 James Gordon Bennett Junior (wydawca Paris Herald, potem International Herald Tribune) spotkał się z Henrym Mortonem Stanley’em, aby przekonać go do odbycia podróży do Afryki w celu odnalezienia Davida Livingstone’a.

Adres:
2 Rue Scribe
75009 Paryż

Dojazd:
metro 3, 7 lub 8 stacja Opéra

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Étienne-du-Mont w ParyżuÉglise Notre-Dame-de-l'Assomption w Paryżu