Église Saint-Jean-Bosco – paryski kościoł w stylu art déco

Kojarzycie na czym polega styl art déco? Trudno wyobrazić Wam sobie zaprojektowany w takim stylu kościół? Najlepiej odwiedzić église Saint-Jean-Bosco i przekonać się na własne oczy jak wygląda takie połączenie.

Styl art déco

Na początku kilka słów wyjaśnienia dla tych z Was, którzy nie wiedzą dobrze co to styl art déco. Art déco jest stylem w sztuce rozpowszechnionym w latach 1919-1939. Podstawowymi wyróżnikami stylu było upodobanie do form geometrycznych i szykownych materiałów, zestawianie ze sobą kontrastowych barw, bogata ornamentyka, dyscyplina przestrzenna, jasność przekazu oraz myślenie o funkcjonalności w czasie tworzenia. Projekty art déco powinny być użytkowe, funkcjonalne, a jednocześnie wpływać, zastanawiać i prowokować do myślenia swoją niezwykłą formą.

Église Saint-Jean-Bosco

Alexandre Vialle/Wikimedia Commons

Église Saint-Jean-Bosco

Prace nad budową kościoła trwały 4 lata od roku 1933 do roku 1937. Przybytek sakralny utworzono w ramach projektu Chantier du Cardinal kardynała Verdiera, który chciał zakładać kościoły na przedmieściach Paryża, gdzie dużą część mieszkańców stanowiła klasa robotnicza. Kościół pod wezwaniem świętego Jana Bosko znajduje się obecnie w 20. dzielnicy Paryża. Konstrukcja kościoła jest wykonana z betonu zbrojonego. Przepięknie ozdobiony z zewnątrz kościół zdobi 53-metrowa dzwonnica. W środku kościoła znajduje się krypta poświęcona świętej Annie. Wnętrze église Saint-Jean-Bosco jest ozdobione rzeźbami, witrażami, mozaikami oraz pracami ślusarskimi. Są tam również ołtarze i ambona z onyksu. Główny ołtarz jest podświetlany – przedstawia Jezusa Chrystusa na krzyżu z Maryją Panną i świętym Janem Apostołem po boku. Na zdobieniach można znaleźć między innymi znaki zodiaku. Witraże w kościele przedstawiają osoby związane z Paryżem i Francją – Joannę D’Arc, Świętą Genowefę, Matkę boską z Lourdes i Najświętszego Serca, apostołów świętego Bartłomieja, Jakuba Większego, Tomasza, Andrzeja, Jana, Piotra, Szymona, Jakuba Mniejszego, Filipa, Mateusza, Pawła, Judę. W kościele są również witraże przedstawiające Świętego Dionizego, Józefa, Michała i Ludwika.

Godziny otwarcia:
09:30-12:00 i 14:00-18:00

Adres:
79 Rue Alexandre Dumas
75020 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Alexandre Dumas

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Germain de CharonneFontaine des Innocents