Fontaine des Innocents – słynna fontanna w Paryżu

Jeśli spacerowaliście kiedyś w okolicach Les Halles z pewnością podziwialiście przepiękną fontannę. Dzisiaj opowiadamy Wam historię Fontaine des Innocents i podpowiadamy jak tam trafić.

Fontaine des Innocents

Fontanna niewinnych, nazywana także fontanną nimf, znajduje się w 1. dzielnicy Paryża. Ta słynna fontanna powstała na miejscu wcześniejszej, z czasów Filipa Augusta, położoną na terenie cmentarza. Fontaine des Innocents powstała w roku 1548, za panowania Henryka II. Autorem projektu jest architekt Pierre Lescot, rzeźby i dekoracje wykonał Jean Goujon. Wcześniej fontanna znajdowała się kilkanaście metrów dalej. Miała prostokątny kształt i trzy arkady, woda wypływała z małych maszkaronów. Pod koniec XVIII wieku wszystkie cmentarze paryskie zostały opróżnione, szczątki znalazły się na cmentarzach poza miastem. Kościół Saints-Innocents został zburzony w roku 1785, pozostała jedynie fontanna, która stała się ozdobą dużej przestrzeni, gdzie miały odbywać się marché.

Dalsze losy

Po przeniesieniu fontanna nieco zmieniła swój wygląd, obecnie ma ona kwadratowy kształt. Dodatkowy maszkaron oraz trzy najady (nimfy wód lądowych; w sumie jest ich pięć) wykonał Augustin Pajou. Część ozdób wykonali tacy artyści jak Lhuilier, Mézières et Danjou. Fontanna przypomina serię ułożonych basenów – trzy płaskorzeźby, które były zagrożone zniszczeniem przeniesiono do Luwru. Górna część fontanny jest ozdobiona kopułą wykonaną z blachy z imitacją rybich łusek. W 1856 roku znowu przeniesiono fontannę o kilka metrów, budowla została nieco odmieniona przez Gabriela Daviouda. Fontanna jest ozdobiona rzeźbami, płaskorzeźbami, licznymi dekoracjami. W roku 1862 miejsce zostało wpisane na listę zabytków. Obecnie Fontaine des Innocents jest znanym miejscu , w okolicy często przesiadują i spacerują paryżanie.

Adres:
Place Joachim du Bellay
75001 Paryż

Dojazd:
metro 1, 4, 7, 11, 14 stacja Châtelet
metro 4 stacja Les Halles
RER A, B, D stacja Châtelet – Les Halles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Jean-Boscobukiniści