Église Val-de-Grâce – barokowy przybytek sakralny

Dzisiaj mamy dla Was kolejną atrakcję w 5. dzielnicy Paryża, tym razem jest to église Val-de-Grâce. Odkryjcie razem z nami jego historię i sprawdźcie jak do niego trafić.

Historia

Église Val-de-Grâce, a właściwie église Notre-Dame du Val-de-Grâce, można przetłumaczyć jako kościół Doliny Łaski. Ten przybytek sakralny znajduje się niedaleko Ogrodu Luksemburskiego, tuż obok szpitala wojskowego, w 5. dzielnicy Paryża. Kościół jest częścią kompleksu kościelno-szpitalnego. Początkowo była to własność zakonu benedyktynek. Klasztor oraz szpital został ufundowany przez Annę Austriaczkę. Królowa w czasie nieudanego małżeństwa z Ludwikiem XIII odnajdywała pociechę w modlitwie. Anna Austriaczka obiecała przed Bogiem, że jeśli urodzi syna wybuduje kościół – stało się tak po narodzinach Ludwika XIV. Kościół Val-de-Grâce został zaprojektowany przez architekta François Mansarta. Koszty realizacji jego projektu były jednak bardzo duże, więc nie został on całkowicie wykonany. Budynek powstał dzięki współpracy z architektami takimi jak: Jacques Lemercier, Pierre Le Muete i Gabriel Leduc. Przez zmieniających się architektów budowało trwało o wiele dłużej niż zakładano – od roku 1645 do 1667. Kościół był przebudowany w czasie Rewolucji Francuskiej. Miejsce uniknęło zniszczeć, dzięki temu, że benedyktynki opatrywały wolnych.

Église Val-de-Grâce: architektura

Kościół w stylu barokowym został zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Z zewnątrz budynek zdobi dwupoziomowa fasada. Przed wejściem do kościoła znajdują się niewielkie schody i rząd kolumn korynckich, które podtrzymują fronton. Nad prezbiterium znajduje się przepiękna kopuła wzorowana na elemencie tego typu w rzymskiej bazylice świętego Piotra. Kościół jest z zewnątrz ozdobiony wieloma rzeźbami autorstwa Pierre’a Boystera. W środku église Val-de-Grâce jest podzielony na kaplicę świętej Scholastyki i prywatne oratorium królowej. Warto zwrócić uwagę na plafon autorstwa Pierre’a Mignarda oraz malarskie dekoracje Philippe’a de Champaigne. Bogato dekorowane ołtarze sprawiają, że kościół jest jednym z najbardziej dekorowanych przybytków tego typu we Francji. Warto nadmienić, że kościół słynie ze swojego cyklu koncertów. Zazwyczaj są one organizowane raz w miesiącu, w pierwszą niedzielę w okresie od października do czerwca.

Godziny otwarcia:
wtorek-sobota 14:00-18:00
niedziela 9:00-12:00 i 14:00-18:00

Adres:
1 Place Alphonse Laveran,
75005 Paryż

Dojazd:
metro 7 stacja Censier – Daubenton
RER B stacja Port-Royal

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Séverin w Paryżusyndrom paryski