Fontaine des Quatre-Saisons w Paryżu

Opisujemy dla Was kolejną piękną fontannę w Paryżu – tym razem jest to Fontaine des Quatre-Saisons. Sprawdźcie dlaczego to miejsce jest niezwykłe i jakie tajemnice skrywa.

Fontaine des Quatre-Saisons

Działkę pod fontannę podarował klasztor Récolettes, budowa była dużym przedsięwzięciem miasta, za przedsięwzięcie był odpowiedzialny Michel-Étienne Turgot. Fontanna miała dostarczać wodę do dzielnicy, ale także upamiętnić króla Ludwika XV. Fontanna Czterech Pór Roku (Fontaine des Quatre-Saisons) powstała w latach 1739-1745, wykonał ją rzeźbiarz Bouchardon, znajduje się ona zaraz przy bulwarze Raspail, na rue Grenelle w 7. dzielnicy Paryża. Fontannę krytykowano za gigantyczność, ale także ogromne koszty jakie poniosło miasto. Naszym zdaniem minusem jest także umiejscowienie fontanny – wąska uliczka nie umożliwia podziwiania pięknej fontanny z większej perspektywy. W roku 1862 miejsce zostało wpisane na listę zabytków, zapis ten potwierdzono w 1928 roku.

Wygląd

Fontanna Czterech Pór Roku została tak nazwana ze względu na cztery posągi i cztery płaskorzeźby, które zdobią budowlę. Fontanna jest wyjątkowa nawet w przypadku Paryża, gdzie nie brakuje takich budowli. Fontaine des Quatre-Saisons jest dużych rozmiarów. Miejsce wygląda niemal jak fasada ważnego budynku czy pałacu. Budowla ma wysokość 10 metrów i szerokość 20 metrów, całość zdobią dwa portale, fronton i kolumny jońskie. Z przodu fontannę zdobi spersonifikowana postać Paryża przedstawiona jako kobieta. Po jej bokach znajdują się alegoryczne postacie rzek – Marny i Sekwany. Powyżej znajduje się tablica z napisami w języku łacińskim – to dedykacja pomnika królowi Ludwikowi XV. Patrząc od lewej do prawej strony, fontanna Czterech Pór Roku jest ozdobiona czterema płaskorzeźbami z puttami, nad nimi znajdują się cztery posągi pór roku – wiosny, lata, jesieni i zimy. U dołu budowli znajdują się cztery maszkarony z brązu. Warto zaznaczyć, że takie same maszkarony znajdują się na Fontaine de Mars przy rue Saint-Dominique.

Złudne wrażenie

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fasada budynku, a nie fontanna. Funkcję Fontaine des Quatre-Saisons dostrzeżemy dopiero zerkając 50 centymetrów nad ziemię – z czterech masek z brązu wytryskuje woda. Po obu stronach fontanny można dostrzec zamknięte drzwi, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że mamy do czynienia z kościołem czy instytucją. Nie da się jednak przez nie przejść, z drugiej strony drzwi znajdują się ogrody muzeum Maillot i posesja budynku obok.

Adres:
57 Rue de Grenelle,
75007 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Rue du Bac

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fontaine des Quatre-Parties-du-MondeÉglise Saint-Roch w Paryżu