Fontaine des Quatre-Parties-du-Monde w Paryżu

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejną ciekawą fontannę w Ogrodzie Luksemburskim. Odkryjcie razem z nami fontaine des Quatre-Parties-du-Monde w Paryżu i sprawdźcie jak trafić do miejsca, gdzie się ona znajduje.

Fontaine des Quatre-Parties-du-Monde

Idea stworzenia fontanny po raz pierwszy została przedstawiona w roku 1866, miała być to kolejna budowla w ramach wielkiej przebudowy Paryża Haussmanna. Fontanna Czterech Stron Świata (Fontaine des Quatre-Parties-du-Monde) została wykonana z brązu, w latach 1867-1874. Budowę przerwała wojna polsko-pruska w 1870 roku, prace zostały wznowione w roku 1872. Pomnik zaprojektował Gabriel Davioud, rzeźby wykonało kilku artystów. Jean-Baptiste Carpeaux zaprojektował wspierające globus postacie czterech stron świata. Emmanuel Frémiet odpowiadał za konie oraz motywy morskie – żółwie, ryby. Z kolei Eugene Legrain wyrzeźbił kulę ziemską i część znaków zodiaku, Louis Villeminot dopełnił całość rzeźbiąc piedestał pomnika. Fontanna Czterech Stron Świata nazywana jest także Fontaine de l’Observatoire oraz Fontaine Carpeaux (od nazwiska jednego z rzeźbiarzy). Znajduje się ona w ogrodzie Marco Polo, na południu Ogrodu Luksemburskiego, w stronę Observatoire (Obserwatorium), w 6. dzielnicy Paryża.

Cztery strony świata

Fontaine des Quatre-Parties-du-Monde przedstawia spersonifikowane postacie czterech kontynentów. Nagie kobiety mają reprezentować Afrykę (burza włosów, wydatne usta), Amerykę, Azję (skośne oczy, i Europę. Kobiety podtrzymują globus otoczony metalowym stelażem o takim samym kształcie, znajduje się na nim specjalna listwa z rzeźbami przedstawiającymi znaki zodiaku. Postacie takie jak Wodnik czy Strzelec wyglądają jak bogowie mitologiczni. Początkowo fontannę oceniano źle, krytykowano postaci wychudzonych i nienaturalnie wyglądających w ruchu kobiet. Po kilku latach doceniono jednak kunszt wykonania fontanny. Dzisiaj jest to jedna z najciekawszych fontann w Paryżu, zdobi Ogród Luksemburski, gdzie znajduje się wiele innych atrakcyjnych rzeźb czy fontanna Medyceuszy.

Adres:
Ogród Luksemburski
75006, Paryż

Dojazd:
RER B stacja Port-Royal

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

place des vosgesFontaine des Quatre-Saisons