Francuskie święta majowe – sprawdź co świętują Francuzi

Maj we Francji jest miesiącem z największą ilością dni wolnych od pracy. Co świętują w tym czasie Francuzi? Mamy Wam wiele do opowiedzenia.

Święta narodowe

We Francji tak jak w Polsce obchodzi się 1 maja, czyli Święto Pracy i Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Istnieje tam jednak tradycja dawania konwalii. Francuzi wierzą, że te kwiaty przynoszą szczęście na najbliższy rok. Tradycja ta pochodzi jeszcze z czasów renesansu. Pod koniec kwietnia kwiatami odpędzano przekleństwa zimy, w 1560 obrzęd bardzo spodobał się królowi Charlesowi I, który od tej pory dawał konwalie damom dworu. W późniejszych wiekach pracodawcy ofiarowywali kwiaty swoim pracownikom i klientom, a zwyczaj rozpowszechnił się na całą Francję. Tydzień później, 8 maja obchodzi się z kolei święto zwycięstwa. Upamiętnia kapitulację Niemiec i zakończenie II wojny światowej. Tego dnia odbywają się liczne przemarsze, składa się także kwiaty na Pomnikach Poległych. Kolejny dzień wolny od pracy w maju wiąże się ze świętem chrześcijańskim następującym 40 dni po Wielkanocy – Wniebowstąpieniem Pańskim (fr. Ascension). Czasami w maju wypada także Zesłanie Ducha Świętego (fr. Pantecôte), popularnie zwanym Zielonymi Świątkami. To święto ruchome, następuje równo 50 dni po Wielkanocy.

francuskie święta majowe

ARLOUK/www.pixabay.com

Inne francuskie święta majowe

W maju jest także wiele innych świąt. Jakich? 9 maja obchodzi się Dzień Europy i Zjednoczenia w różnorodności, dzień później upamiętnia się zniesienie niewolnictwa we Francji kontynentalnej w 1848 roku. Ciekawą okazją jest Święto Chleba, które wiąże się z mnóstwem wydarzeń towarzyszących – targami, warsztatami, pokazami i degustacjami wypieków. 14 maja obchodzi się święto Joanny d’Arc. W ostatni piątek maja wypada Święto Sąsiadów, które ma sprzyjać poznawaniu osób, które mieszkają najbliższej nas. Tego dnia organizowane są pikniki osiedlowe. W ostatnią niedzielę maja obchodzi się z kolei dzień matek (fr. Fête des Mères). W tym miesiącu wypada także Noc Muzeów. Jak widzicie francuskie święta majowe to bardzo długa lista wydarzeń :)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

muzeum bourdelle paryżcharles baudelaire