Muzeum Bourdelle – niezwykłe prace artysty w Paryżu

Kim był Antoine Bourdelle? Co łączy go z Polską? Jaką sztukę tworzył? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule, zapraszamy!

Kim był Antoine Bourdelle?

Émile Antoine Bourdelle urodził się w 1861 w Montauban na południu Francji. W wieku 13 lat porzucił szkołę i zaczął pomagać ojcu, który prowadził zakład meblarski. W 1876 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych (École des Beaux-Arts) w Tuluzie, w 1885 roku zdobył stypendium do najsłynniejszej placówki tego typu w kraju (École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu). W latach 1893-1907 pracował jako pomocnik Augusta Rodina. W 1908 wybrał się w podróż do Polski. Antoine Bourdelle był nie tylko malarzem i rzeźbiarzem, ale także bardzo dobrym dydaktykiem i pedagogiem. W jego pracowni odbywały się zajęcia w ramach Académie de la Grande Chaumière, wykształcił wielu znakomitych rzeźbiarzy między innymi dwóch uczniów z Polski – Lunę Drexlerówą i Jacka Pugeta. W 1924 roku Bourdelle został odznaczony orderem Komandora Legii Honorowej. Artysta zmarł w 1929 roku, został pochowany na cmentarzu Montparnasse. Do jego najsłynniejszych dzieł należą pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu, liczne rzeźby przedstawiające Beethovena oraz freski i reliefy w Théâtre des Champs Élysées w Paryżu.

Muzeum Bourdelle

Placówka kulturalna mieści się w pracowni słynnego artysty. Otwarto je w 1949 roku. Muzeum organizuje zarówno wystawy stałe jak i tymczasowe. Twórczość Bourdelle’a jest bardzo różna, możemy znaleźć w niej rysy impresjonistyczne, ekspresjonistyczne i klasycystyczne. W muzeum Bourdelle możemy podziwiać rzeźby, obrazy i szkice słynnego artysty, ale także jego osobistą korespondencję i zdjęcia oraz własne zbiory sztuki. Z kolekcji Bourdelle’a pochodzą między innymi dzieła Adolphe’a Josepha Thomasa Monticelliego, Vincenta van Gogha czy Augusta Rodin. Przy muzeum jest także przepiękny ogród, który zdobią rzeźby Antoine Bourdelle’a. Aby zobaczyć główny plac w całości możemy wejść na taras widokowy.

Godziny otwarcia:
10:00-18:00 od wtorku do niedzieli
UWAGA: Do muzeum można wnosić torby nie większe niż o wymiarach 30cm x 20cm x 40cm. Jeśli nasz bagaż przekracza podane normy będziemy musieli zostawić go w szatni (darmowej).

Ceny biletów:
-normalny 10 euro
-ulgowy 7 euro (studenci poniżej 25 roku życia, grupy zorganizowane z minimalną ilością 10 osób)
-za darmo osoby poniżej 18 roku życia, niepełnosprawne, studenci kierunków artystycznych, historycznych i archeologicznych

Audioprzewodnik:
-płatny 5 euro

Adres:
18 rue Antoine Bourdelle
75015 Paryż

Dojazd:
metro 4, 6, 12 lub 13 stacja Montparnasse Bienvenüe
metro 12 stacja Falguière

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum fałszerstwa i podróbek w Paryżufrancuskie święta majowe