Île de la Cité – słynna wyspa w centrum Paryża

Mała wysepka jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Paryża. Dlaczego? Co ciekawego się tam znajduje? Specjalnie dla Was stworzyłyśmy spis miejsc wartych odwiedzenia na Île de la Cité.

Île de la Cité

To jedna z dwóch wysp na Sekwanie, z resztą Paryża łączy ją 8 mostów. Najsłynniejszym i najstarszym z nich jest Pont Neuf, który przechodzi przez środek wyspy i łączy jej obie strony. Niewiele osób wie, że wyspa należy do dwóch dzielnic – pierwszej oraz czwartej. Île de la Cité jest połączona mostem (Pont Saint-Louis) z drugą paryską wyspą Île Saint-Louis (napiszemy o niej wkrótce!).

Średniowiecze

Wszyscy miłośnicy średniowiecza znajdą tu coś dla siebie. Znajduje się tu wiele pochodzących z tamtego czasu budynków. Najsłynniejszym z nich jest oczywiście katedra Notre-Dame, która stanowi jeden z symboli Paryża. Zabytek jest doskonałym miejscem zarówno dla dorosłych (podziwianie architektury) jak i dzieci (skojarzenie z miejscem akcji bajki Dzwonnika z Notre-Dame). Średniowieczną budowlą jest takzę kaplica Sainte-Chapelle w stylu gotyckim. To miejsce, któe zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdują się tam przepiękne witraże przedstawiające sceny ze Starego oraz Nowego Testamentu (jest ich 1134!), rotunda i obrazy. Zachwycać się można takżę samą konstrukcją kaplicy. Sainte-Chapelle jest również miejscem pochówku relikwii Chrystusa, między innymi korony cierniowej. Wartym uwagi zabytkiem jest takżę Conciergerie zwane także Palais de Cité. Średniowieczna budowla ochronna stanowi jedno ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości (Palais de Justice) – miejsca, które także polecamy odwiedzić.

Île de la Cité

Katedra Notre-Dame
fot. Ignacy Cembrzyński

Inne atrakcje

Na wyspie mieści się także Hôtel-Dieu de Paris, czyli najstarszy szpital w stolicy Francji. Na Île de la Cité znajdziemy także jedną z fontann Wallace’a czy kaplicę Saint-Aignan. Ważnym miejscem jest także Mémorial des Martyrs de la Déportation – wyrzeźbiony mur dedykowany i przeznaczony pamięci osób deportowanych z Francji w latach 1941-1944 (w 2007 miejsce dodano do listy zabytków Paryża). Na dziedzińcu przed katedrą Notre-Dame znajduje się Point Zéro, czyli miejsce będące umownym środkiem Paryża, to od niego liczy się odległość do innych miast Francji. W okolicy katedry warto odwiedzić także kryptę archeologiczną (Crypte archéologique du Parvis Notre-Dame), czyli muzeum Paryża.

Dojazd:

metro 4 stacja Cité

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

4. dzielnica paryżaÎle Saint-Louis