4. dzielnica Paryża – okolice Hôtel de Ville

Dzielnica Hôtel de Ville jest najważniejszym miejscem administracyjnym w Paryżu, ponieważ znajduje się tam miejski ratusz. W dzielnicy znajduje się naprawdę mnóstwo wspaniałych miejsc. Dlatego postanowiłyśmy podzielić ten artykuł i stworzyć także dwa odrębne, które będą opisywać wyłącznie Île de la Cité i Île Saint-Louis, już niedługo pojawią się one na naszej stronie.

Miejsca religijnego kultu

Czwarta dzielnica jest miejscem pełnym najróżniejszych przybytków sakralnych. Znajduje się tu jeden z symboli Paryża, znana na całym świecie katedra Notre-Dame. Ciekawym obiektem jest także barokowy Temple du Marais, kościół protestancki. W dzielnicy możemy podziwiać również kościół połączony z klasztorem – Cloître et église des Billettes. Warto odwiedzić także synagogi: XIX wieczną Synagogue des Tournelles i XX-wieczną Synagogue Charles Liché. Interesujące są także kościoły Église Saint-Merri i Église Saint-Gervais-Saint-Protais de Paris. Jednym z najpiękniejszych naszym zdaniem kościołów jest XVII-wieczny Église Saint-Paul Saint-Louis z przepiękną fasadą. Do religijnych przybytków należy także Tour Saint-Jacques znajdujące się w połowie drogi ze stacji metra Châtelet do Hôtel de Ville, tuż obok rue Rivoli. Wieża-dzwonnica jest pozostałością po kościele Église Saint-Jacques-de-la-Boucherie.

Sztuka w Hôtel de Ville

Wielbiciele sztuki (i nie tylko!) nie mogą nie odwiedzić Centrum Pompidou, czyli niezwykłego Muzeum Sztuki Współczesnej i głównej biblioteki Paryża, które nie tylko zachwyca swoim wyglądem zewnętrznym, ale także wnętrzem. W okolicy muzeum znajduje się także Place Igora Strawińskiego z niesamowitymi fontannami. W dzielnicy Hôtel de Ville znajduje się także wiele bibliotek. Ważnym miejscem jest także Mémorial de la Shoah. Mieści się tam Muzeum Historii Żydów, które skupia się głównie na okresie II wojny światowej, Współczesne Centrum Dokumentacji Żydowskiej, biblioteka, Le Mur de Noms, czyli ściana-pomnik z nazwiskami Żydów deportowanych z Francji. Znajduje się tam także Mur des Justes, czyli ściana sprawiedliwych, nagrodzonych odznaczeniem „Sprawiedliwi wśród narodów świata”.

 Hôtel de Ville

Centrum Pompidou
bogitw/www.pixabay.com

4. dzielnica Paryża: popularne miejsca

Ciekawym miejscem jest oczywiście sam ratusz, czyli Hôtel de Ville oraz plac na którym znajduje się ten budynek. Odwiedzając czwartą dzielnicę polecamy również przejść się na Place des Vosges, czyli najstarszy paryski plac. Kiedyś mieściła się tam rezydencja królewska, obecnie miejsce otaczają kamienice, w wielu z nich znajdują się galerie artystyczne. Pośrodku placu znajduje się park. Ważnym miejscem jest także plac Bastylii, symbol rewolucji francuskiej. Obecnie znajduje się tam pomnik-kolumna la Colonne de Juillet, która upamiętnia rewolucję lipcową. W dzielnicy znajduje się także Centrum Zabytków Narodowych (mieści się w Hôtel de Sully) oraz najstarszy paryski szpital.

Dojazd:
metro 1, 4, 7, 11, 14 Châtelet
RER A, B, D stacja Châtelet-Les Halles
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville (ratusz Paryża, Cloître et église des Billettes, Église Saint-Merri, Église Saint-Gervais-Saint-Protais de Paris)
metro 1 Saint-Paul (Église Saint-Paul Saint-Louis)
metro 1, 5 lub 8 stacja Bastille (Place des Vosges, Temple du Marais, Synagogue des Tournelles, Synagogue Charles Liché, Hôtel de Sully)
metro 4 stacja Cité
metro 7 stacja Pont Marie (Mémorial de la Shoah)
metro 7 stacja Sully-Morland
metro 11 Rambuteau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Beaujolais NouveauÎle de la Cité