Kuchnia francuska – jaka jest? Czego warto spróbować?

Potrawy kuchni francuskiej doskonale trafiają w moje kubki smakowe. Moim zdaniem to jedna z najlepszych kuchni na świecie, ale wszystko zależy oczywiście od gustu.

Jaka jest kuchnia francuska?

Nie należy ona do najlżejszych i najmniej kalorycznych. Stosuje się duże ilości jajek, sera oraz śmietany. Z drugiej jednak strony jest w niej wiele warzyw, ryb i owoców morza oraz różnorodnych mięs. Całość wzbogacają aromatyczne przyprawy. Kuchnia francuska jest obecnie jedną z najmodniejszych, a jej miłośników możemy spotkać w dosłownie każdym miejscu na ziemi. Francuzi całe stulecia pracowali na swój niezwykły sukces. Kuchnia, jedzenie odgrywa w ich życiu naprawdę ważne miejsce, czasami mam wrażenie, że dzięki niej identyfikują się ze swoim krajem. Tworzenie przepysznej kuchni i reprezentowanie Francji na najwyższym poziomie jest dla nich prawdziwym gestem patriotyzmu.

Czego warto spróbować?

Są takie dania i produkty, które po prostu warto zjeść będąc w Paryżu (i na pewno wszyscy będą nas pytać czy spróbowaliśmy tych specjałów). Nie możemy odmówić sobie niczego z „klasyki Francji”, czyli serów pleśniowych, czerwonego wina i różnych wyrobów z piekarni – bagietek, pain au chocolat, viennoise i innych. Kultowym daniem są oczywiście żabie udka, które są naprawdę przepyszne oraz ślimaki. Warto spróbować także pieczonych kasztanów czy słynnej zupy cebulowej. Kuchnia francuska obfituje także w owoce morza przyrządzane na różne sposoby, szczególnie polecamy małże świętego Jakuba (fr. coquilles Saint-Jacques), czyli przegrzebki oraz ostrygi. Popularny jest także pasztet z gęsich wątróbek (fr. foie gras) czy różnego rodzaju tarty i quiche zarówno ze słodkim jak i wytrawnym nadzieniem. Dla fanów różnego rodzaju naleśników możemy z kolei zaproponować spróbowanie tradycyjnych crêpes oraz galettes. Kuchnia francuska słynie z deserów, a ulubioną bazą cukierników jest ciasto parzone. Warto spróbować eklerków, profiterole czy ciasta Paris-Brest.

Kuchnia francuska

skeeze/www.pixabay.com

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Co warto zobaczyć w ParyżuDesery kuchni francuskiej