Jarmarki bożonarodzeniowe w Paryżu – gdzie i kiedy?

Jeśli przebywasz w stolicy Francji w okresie świąt Bożego Narodzenia czy innych dniach grudnia warto sprawdzić gdzie mają miejsce jarmarki bożonarodzeniowe i je odwiedzić.

Gdzie są organizowane jarmarki bożonarodzeniowe?

Niektóre jarmarki są oczywiście nowe, ale większość z nich od lat pojawia się w tym samym miejscu. Najsłynniejsze Marché du Noël zaczyna się za rondem w pobliżu stacji Franklin D. Roosevelt (metro 1 lub 9) i ciągnie się aż do placu Zgody (metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde) niedaleko którego zawsze stoi diabelski młyn (wygląda przepięknie wieczorem, kiedy jest oświetlony). Popularne są także jarmarki bożonarodzeniowe w dzielnicy Défense, tuż obok galerii handlowej Les 4 Temps. Warto przejść się także bulwarem Saint-Germain-des-Prés i pooglądać przepięknie udekorowane witryny sklepowe, jarmark znajduje się zazwyczaj koło kościoła. Najbliższym metrem jest stacja Saint-Germain-des-Prés (metro 4) oraz stacja Mabillon (metro 10).

Jarmarki bożonarodzeniowe, co warto zobaczyć w Paryżu

Jarmarki bożonarodzeniowe

Kiedy?

Zależy to od rodzaju i miejsca jarmarku, niektóre z nich zaczynają się już w listopadzie, inne trwają aż do stycznia. W tym okresie z pewnością znajdziesz jakiś jarmark bożonarodzeniowy. Jeśli chcesz odwiedzić kilka z nich najlepiej wybierz się do Paryża w grudniu. Utworzona została także specjalna strona internetowa, która pozwala na odnalezienie jarmarków w danym mieście Francji, a nawet w Europie oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Dlaczego warto je odwiedzić?

Takie miejsca tworzą w Paryżu naprawdę niezwykły klimat. Możemy kupić tam bombki i inne ozdoby choinkowe, najpyszniejsze produkty i potrawy, spróbować pieczonych kasztanów, a także napić się ciepłego wina. Jarmarki bożonarodzeniowe zapewniają często także wiele innych atrakcji – zabawy dla dzieci oraz różnego rodzaju konkursy. Odwiedza je również Święty Mikołaj. Z pewnością, kiedy je odwiedzisz poczujesz atmosferę świąt :)

W grudniu warto przejść się także ulicami Paryża i podziwiać na witrynach specjalne witryny sklepowe przygotowane z okazji świąt. Najwspanialsze z nich możemy obejrzeć w Galerii Lafayette (metro 7 lub 9 stacja Chaussée d’Antin – La Fayette) czy Bon Marché (metro 10 lub 12 stacja Sèvres-Babylone).

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Bastylia zabytki ParyżKuchnia francuska