Quartier de l’Horloge i Le Défenseur du temps

Dzisiaj omawiamy dla Was naprawdę niezwykłe miejsce na mapie Paryża, a konkretnie mieszczącą się tam przepiękną rzeźbę-zegar. Wielu z Was pewnie przechodziło obok wielokrotnie nie zdając sobie sprawy z tego co znajduje się tuż za rogiem. Odkryjcie to razem z nami!

Quartier de l’Horloge

Quartier de l’Horloge, czyli Dzielnica Zegara, jest tak naprawdę zespołem bloków niedaleko centrum Georgesa-Pompidou. „Dzielnica” jest usytuowana między ulicami Saint-Martin, Rambuteau, Grenier-Saint-Lazare i Beaubourg i należy do 3. dzielnicy Paryża. Początkowo miejsce jest trudne do znalezienia, ale jeśli odwiedzicie je chociaż raz z łatwościa traficie tam następnym razem. Kompleks został zaprojektowany przez architekta Jeana-Claude’a Bernarda w latach 70. XX wieku. Nazwa tego miejsca pochodzi od ozdobnego zegara zamocowanego na jednym z budynków w 1979 roku. Niezwykłą rzeźbę-zegar wykonał artysta Jacques Monestier.

Quartier de l'horloge

Quartier de l’Horloge

Le Défenseur du temps

Rzeźba została zamówiona w roku 1975 i zainstalowana cztery lata później. Całość była pomysłem Jacquesa Monestiera, łuski smoka wykonał Louis Desouches, a konstrukcję stalową stworzył Alain Moirod. Rzeźba Obrońca czasu wygląda naprawdę efektownie, warto ją zobaczyć. W istocie jest to bogato zdobiony zegar. W pobliżu tarczy zegara siedzi człowiek z mieczem i tarczą. Walczy z ptakiem, smokiem oraz krabem, które uosabiają niebo, ląd oraz morze. Z powodu braku funduszy zegar został zatrzymany w 2003 roku, wcześniej jego cykl wyglądał następująco. O każdej pełnej godzinie między 9:00 a 22:00 obrońca czasu walczył z jednym z losowo wybranych zwierząt. O godzinie 12:00, 18:00 i 22:00 atakowały go wszystkie zwierzęta naraz. Pełną godzinę ogłaszały trzy uderzenia zegara, w tym czasie można było słyszeć szum fal, wiejący wiatr lub pękające podłoże (ziemię). Niezwykła rzeźba Le Défenseur du temps ma prawie 4 metry wysokości i waży około tony. Rzeźbę w większości wykonano z mosiądzu. W 1995 wymieniono główny mechanizm zegara.
Le Défenseur du temps
Adres:
8 rue Bernard-de-Clairvaux
quartier de l’Horloge
3. dzielnica Paryża

Dojazd:
metro 11 stacja Rambuteau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

prowansja-alpy-lazurowe wybrzeżeKościół świętego Eustachego (Église Saint-Eustache)