Kościół świętego Eustachego w Paryżu

Chcemy przybliżyć Wam gotycki Kościół świętego Eustachego w Paryżu. Przepiękna budowla sakralna znajduje się w samym sercu miasta. Dowiedzcie się więcej o tym miejscu.

Historia i położenie

Kościół świętego Eustachego (Église Saint-Eustache) znajduje się w historycznej części Les Halles 1. dzielnicy Paryża, tuż obok słynnej rzeźby – głowy słuchającej serca miasta. Kościół zbudowano na miejscu średniowiecznej kaplicy św. Agnieszki. Budowa zaczęła się w roku 1532. Z powodu problemów finansowych miejsce sakralne budowane bardzo długo, aż do roku 1640. Początkowo chciano, aby był to największy kościół w Paryża, ze względów finansowych zrezygnowano z tego pomysłu. Kościół świętego Eustachego znajduje się niedaleko Luwr, dzięki czemu był zawsze chętnie odwiedzany przez turystów z Francji, Europy i reszty świata. Miejsce uznano za prestiżowe, ochrzczono tam króla Ludwik XIV, przyszłego kardynała Richelieu, Madame de Pompadour oraz Moliera. Odprawiano tam uroczystości pogrzebowe królowej Anny Austriaczki, Maksymiliana de Bethune de Sully oraz Mirabeau. W czasie Rewolucji Francuskiej kościół został poważnie uszkodzony, użytkowano go jako magazyn. Budynek ponownie stał się budowlą sakralną w czasach napoleońskich.

Kościół świętego Eustachego – wygląd

Kościół powstał w dużej części w epoce renesansu co widać patrząc na fasadę południowo-wschodnią. Większość budynku jest jednak utrzymana w stylu gotyckim, jednak fasada zachodnia pochodzi z XVIII wieku. Budynek opiera się na systemie specjalnych przypór, jest ozdobiony w dwóch miejscach rozetą. Kościół świętego Eustachego ma 105 metrów długości i ponad 33 metry wysokości. Kościół ma pięć naw, jest ozdobiony kolumnami jońskimi i korynckimi. Znajduje się w nim słynny obraz Rubensa Uczniowie z Emaus. Ołtarze (główny i boczne) są utrzymane w barokowym stylu. W budynku znajdziemy również średniowieczne odwołania – witraże oraz rzeźby przedstawiające życie świętego Eustachego. Warto zwrócić uwagę także na niezwykłe organy – wzniesiono je dopiero w 1989 roku. Mają one 101 głosów oraz 5 manuałów, dzięki czemu są trzecim co do wielkości takim instrumentem w Paryżu oraz Francji (po Notre-Dame i Saint-Sulpice).

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: od 9:30 do 19:00
sobota: od 10:00 do 19:15
niedziela: od 9:00 do 19:15

Ceny biletów:
-wstęp wolny

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku francuskim i angielskim

Adres:
2 Impasse Saint-Eustache
75001 Paryż

Dojazd:
metro 4 lub RER A, B, D stacja Les Halles
metro 1, 4, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pałac luksemburski