Paryskie lotnisko Charles de Gaulle (CDG)

Dzisiaj opowiadamy Wam o największym porcie lotniczym Paryża. Poznajcie razem z nami paryskie lotnisko Roissy-Charles de Gaulle (CDG) i dowiedzcie się więcej na jego temat!

Lotnisko Charles de Gaulle (CDG): historia portu lotniczego

W 1966 w miejscowości Roissy-en-France około 25 kilometrów od stolicy Francji, w północno-wschodniej części aglomeracji paryskiej rozpoczęto budowę Aéroport de Paris Nord. Miało ono mnóstwo zwolenników jak i krytyków. Ostatecznie jednak budowę zakończono, a oficjalne otwarcie lotniska o nazwie Roissy-Charles de Gaulle nastąpiło 8 marca 1974 roku. Pierwsi pasażerowie wylądowali tu 13 marca 1974 roku. Niestety na lotnisku miały miejsce także tragiczne wydarzenia. Największa tragedia wydarzyła się jednak w roku 2000. To właśnie z lotniska Roissy-Charles de Gaulle 25 lipca startował Concorde – samolot zapalił się podczas startu, a potem rozbił. Zginęło wtedy 113 osób. W roku 2004 na lotnisku zawalił się kawałek dachu terminala 2E, zginęły 4 osoby.

Budowa

Obecnie lotnisko CDG ma 3 terminale. Terminal 1 jest najstarszy. Terminal 2 odnosi się właściwie do kompleksu 6 osobnych budynków i dworców, które w praktyce stanowią 6 mniejszych terminali (2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2 F). Pod kompleksem terminala 2 znajduje się dworzec podmiejskiej kolei RER. RER B łączy lotnisko z Paryżem. Między terminalami można przemieszczać się darmowym transportem wagonowym o nazwie CDGVAL. Lotnisko Charles de Gaulle obsługuje loty pasażerskie, czarterowe i towarowe.

Ciekawostki

Lotnisko Charles de Gaulle jest z pewnością największym portem lotniczym Francji. Jeśli chodzi o ilość przewożonych pasażerów lotnisko Charles de Gaulle plasuje się na 10. miejscu na świecie i 2. w Europie (po brytyjskim lotnisku Londyn-Heathrow). Lotnisko jest obsługiwane przez spółkę Aéroports de Paris (jak również lotnisko Paris Orly). Teren lotniska Roissy-Charles de Gaulle jest znany także z powodu okazjonalnych polowań. Mieszka tam sporej wielkości populacja zająców i królików. Zwierzęta bywają widoczne dla pasażerów. Polowania urządza się, aby kontrolować ilość zwierząt na tym terenie.

Lotnisko Roissy-Charles de Gaulle

Paryskie lotnisko Charles de Gaulle, źródło: PaulTPT/Wikimedia Commons

Połączenia

Z lotniska Roissy-Charles de Gaulle można polecieć do takich krajów jak:

Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Austria, Azerbejdżan,
Belgia, Benin, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso,
Chile, Chiny, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy,
Dania, Dominikana, Dżibuti,
Egipt, Ekwador, Estonia, Etiopia, Finlandia, Francja,
Gabon, Ghana, Grecja, Gruzja, Gwinei, Gwinea Równikowa
Hiszpania, Holandia,
Indie, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania,
Kamerun, Kanada, Katar, Kazachstan, Kenia, Kolumbia, Kongo, Kostaryka, Korea Południowa, Kuba,
Liban, Litwa, Łotwa,
Madagaskar, Mali, Mauretania, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Oman,
Niger, Nigeria, Niemcy,
Pakistan, Panama, Peru, Polska, Portugalia,
Republika Środkowoafrykańska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zielonego Przylądka, Rosja, RPA, Rumunia, Senegal, Serbia, Seszele, Singapur, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja,
Tajlandia, Tajwan, Togo, Turcja, Ukraina, Uzbekistan,
Wenezuela, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

parc des princesczym jest franglais