Czym jest franglais?

W Paryżu można często usłyszeć określenie franglais. Dzisiaj opowiadamy Wam czym jest franglais i opowiadamy o fenomenie tego zjawiska.

Czym jest franglais? Podejście obecne i wcześniejsze

Słowo franglais w języku francuskim jest zbitką wyrazową powstałą z dwóch słów odnoszących się do języka: français (francuski) i anglais (angielski). Z kolei w języku angielskim określeniem równoważnym  jest frenglish. Czym jest franglais? Początkowo było to określenie odnoszące się do pretensjonalnego nadużywania języka angielskiego w wypowiedziach Francuzów i innych osób mówiących po francusku. Obecnie franglais uznaje się za rodzaj makaronizmu. Ten „język” czy sposób mówienia polega na przeplataniu ze sobą słów francuskich i angielskich. Taki sposób mówienia jest zrozumiały dla osób znających oba języki. Ciekawe jest także to, że taki sposób mówienia często mają osoby, u których znajomość jednego z języków jest jedynie bierna lub na bardzo niskim poziomie.

Termin franglais został po raz pierwszy użyty w języku francuskim w roku 1959. Określenie spopularyzował jednak powieściopisarz i krytyk tego sposobu mówienia René Étiemble, potępiał on wplatanie angielskich słów w wypowiedziach Francuzów. Warto wspomnieć, że określenie frenglish zostało użyte wcześniej, bo w 1937 roku.

Dlaczego doszło do połączenia dwóch języków?

Zastanawiacie się dlaczego ludzie używają połączenia języka francuskiego i angielskiego? Można wymienić przynajmniej kilka powodów. Najbardziej oczywistym powodem wydaje się ekspansja języka angielskiego, który stał się językiem uniwersalnym na całym świecie. Język angielski jest także kojarzony z prestiżem. Z drugiej strony połączenia języków są również odpowiedzią na napływ wielu narodowości i turystów. Wtrącenia angielskie w języku francuskim w pewien sposób zastąpiły wtrącenia z popularnej wcześniej łaciny czy greki. Coraz mniej ludzi zna dobrze języki klasyczne, a wplatanie ich do wypowiedzi staje się niezrozumiałe.

Fenomen franglais

Naszym zdaniem ten sposób porozumiewania się jest naprawdę niezwykłym zjawiskiem. To niesamowite jak szybko nasz mózg potrafi „przeskakiwać” z posługiwania się jednym językiem na drugi. Franglais fascynuje nas przede wszystkim w odniesieniu do osób, których rodzimym językiem nie jest ani francuski ani angielski. W Paryżu wiele osób posługuje się takim połączeniem języków. Jeśli znasz podstawy języka angielskiego i francuskiego nie obawiaj się – bez problemu porozumiesz się w stolicy Francji!

Czym jest franglais? Spójrzcie na ten tekst!

Opublikowany przez J'aime le français Wtorek, 5 listopada 2019

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paryskie Lotnisko Charles de Gaulletransport z lotniska do paryża