Łuk Triumfalny – jeden z symboli stolicy Francji

Trzy miejsca, a zarazem zabytki, które od razu przychodzą nam do głowy, kiedy pomyślimy Paryż to najczęściej wieża Eiffla, bazylika Sacre-Coeur i Łuk Triumfalny. Dzisiaj mamy dla Was nieco informacji o ostatnim z nich.

Arc de Triomphe, czyli Łuk Triumfalny

Słynny łuk z pewnością jest oznaką zwycięstwa, ale także poświęcenia. Zbudowano go jako hołd osobom poległych w czasach Rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich. Zabytek znajduje się na placu Charlesa de Gaulle’a (wcześniej to miejsce nazywało się Placem Gwiazdy, fr. Place de l’Étoile, stąd także inna nazwa łuku – Arc de Triomphe de l’Étoile), na końcu Pól Elizejskich. Stoi pośrodku, w linii prostej między Arc du Carrousel koło Luwru oraz Grande Arche na La Défense. Słynny jest także sam plac, na którym wybudowano Łuk Triumfalny, od tego wielkiego (i ponoć najtrudniejszego w czasie jazdy samochodem) ronda odchodzi 12 ulic. Przypominający wyglądem rzymski łuk triumfalny, zabytek Paryża kryje w sobie wiele ciekawych rzeczy. Pod nim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, obok możemy zobaczyć Płomień Pamięci (fr. Flamme du Souvenir), który jest zapalany codziennie, punktualnie o 18:30.

Ciekawy wygląd

Budowę Arc de Triomphe zaczęto z polecenia Napoleona w roku 1806, prace zakończono w 1836 roku. Od tego czasu Łuk Triumfalny jest jednym z symboli Paryża, należy do najbardziej rozpoznawalnych zabytków w stolicy Francji i wygląda naprawdę niezwykle. Posiada cztery duże płaskorzeźby, ponadto zapisano na nim nazwiska 386 oficerów napoleońskich, wśród, których znajdziemy 7 Polaków. Na Łuku Triumfalnym możemy znaleźć także informacje o miejscowościach, które były miejscem walk i zwycięstw Napoleona, w tym także Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, Wrocław oraz Heilsberg, czyli obecny Lidzbark Warmiński. Łuk Triumfalny jest dobrym miejscem widokowym, oglądać panoramę Paryża można stamtąd codziennie.

Godziny otwarcia:

10:00-23:00 w okresie od 1 kwietnia do 30 września

10:00 – 22:30 w okresie od 1 października do 31 marca

Taras widokowy jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia oraz rano 8 maja i 14 lipca.

Ceny biletów:

-bilet normalny 12 euro, ulgowy 9 euro

-osoby poniżej 26 roku pochodzące z terenów Unii Europejskiej oraz niepełnosprawni wchodzą za darmo.

Adres:

Place Charles de Gaulle

75008 Paryż

Dojazd:

metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle Étoile

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

PanthéonMuzeum Carnavalet