Muzeum Carnavalet – historia Paryża w pigułce

Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Paryżu? Stolica Francji ma wiele muzeów, warto zwiedzić to, które opowiada o historii tego miasta. Muzeum Carnavalet warto odwiedzić także z powodu największej kolekcji dotyczącej Rewolucji Francuskiej.

Miejsce Muzeum Carnavalet

Muzuem znajduje się w Hôtel Carnavale oraz Hôtel Le Peletier de St-Fargeau, budynkach w stylu renesansowym. Pochodzący z XVI wieku Hôtel Carnavale często zmieniał swoich właścicieli, na początku należał do Jacques’a de Ligneris, następnie do wdowy po szlachcicu Carnavalet, czyli Françoise de Kernevenoy. Budynek trafił w ręce Claude Boislève, który go odnowił, a potem stał się własnoscią markizy de Sévigné (znana we Francji ze sztuki epistolarskiej, pisała listy głównie do swojej córki opisując życie salonowe oraz bieżące wydarzenia polityczne). Władze Paryża wykupiły budynek w 1866 roku i przeznaczyły go na muzuem poświęceone miastu. Drugi budynek, Hôtel Le Peletier de St-Fargeau został dołączony do muzeum w roku 1960. Obecnie znajdują się tam rekonstruowane wnętrza z różnych epok.

Zbiory

Muzeum Carnavalet powstało w roku 1880. W jego zbiorach znajdziemy między innymi rzeźby, obrazy, monety, medale, fotografie, makiety i modele architektoniczne, przedmioty archeologiczne, starodruki, ryciny czy meble. Dowiemy się tam informacji o historii Paryża począwszy od czasów antycznych. Duża część kolekcji jest poświęcona czasom Rewolucji Francuskiej oraz historii XIX wieku. Po odwiedzeniu tego muzeum warto wybrać się także do paryskich katakumb oraz krypty archeologicznej (La crypte archéologique du parvis Notre-Dame). Na terenie muzeum możemy odpocząć w przepięknym ogrodzie.

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Thesupermat/Wikimedia Commons

Godziny otwarcia:

10:00-18:00 od wtorku do niedzieli (w poniedziałek muzeum jest zamknięte)

-kasa jest czynna do godizny 17:30

Ceny biletów:
-w zależności od rodzaju biletu kosztuje on od 6 do 9 euro, w przypadku biletu ulgowego od 5 do 7 euro
-wstęp na wystawę stałą jest darmowy, chociaż zbiera się specjalne datki na muzuem, zazwyczaj w wysokości 5 euro
-muzeum organizuje także specjalnie pokazy, spektakle, na które bilety są nieco droższe
UWAGA! Do muzeum nie można wchodzić z bagażem o wymiarach większych niż 30cm x20cm x40cm.

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim, pobierana jest opłata w wysokości 3 euro

Adres:
23 rue de Sévigné
75003 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul
metro 8 stacja Chemin Vert

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Łuk TriumfalnyMuzeum Picassa Paryż