Luwr – co ciekawego można zobaczyć w jego okolicy?

Wieża Eiffla, Bazylika Sacre-Coeur czy Luwr są miejscami, które kojarzy każdy turysta. Co jeszcze wartego zobaczenia znajdziemy w pobliżu Luwru, w pierwszej paryskiej dzielnicy? Sprawdźcie!

Première arrondissement

Louvre jest nazwą paryskiej dzielnicy o numerze jeden, znajdującej się mniej więcej na środku mapy miasta (dzielnice Paryża układają się na kształt ślimaka). W tej części miasta znajdziemy wiele budynków administracji. Mimo małej ilości mieszkańców nie liczmy na pustki na ulicach – w okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc.

Luwr – najsłynniejsze muzeum Europy

Najważniejsze miejsce w dzielnicy zajmuje oczywiście Muzeum Luwr, w którym możemy oglądać między innymi Mona Lisę, Nike z Samotraki czy fragment kodeksu Hammurabiego. Luwr jest interesujący nie tylko wewnątrz, na jego fasadach znajdziemy władców Francji, a przed muzeum możemy podziwiać przepięknie podświetlane nocą szklane piramidy. Niedaleko znajduje się Arc du Carrousel należący razem z Arc de Triomphe i Arc du Grande Arche do paryskiej osi historycznej. W pobliżu możemy odwiedzić także słynne Palais-Royal.

Najpiękniejszy park

W pierwszej dzielnicy jest miejsce, w którym z pewnością większość z nas zakocha się od pierwszego wejrzenia, czyli ogrody Tuileries. Park w środku wielkiego miasta zachwyca. Można podziwiać w nim wiele pomników, zajść do Musée de l’Orangerie lub odpoczywać na leżakach koło fontanny. Przed ogrodami (patrząc w stronę Łuku Triumfalnego) znajduje się Place de la Concorde, czyli plac zgody. Latem w jego pobliżu zostaje ustawiony diabelski młyn, zimą od tego miejsca zaczyna się bożonarodzeniowy jarmark. W pobliżu możemy podziwiać także Place Vendôme z kolumną ozdobioną pomnikiem Napoleona.

Inne atrakcje

Jeśli uwielbiasz zakupy także znajdziesz dla siebie idealne miejsce w tej dzielnicy – ulica Rivoli jest pełna sklepów, a na jej końcu możemy podziwiać jeden z najstarszych domów handlowych La Samaritaine. Jeśli wybrałeś/wybrałaś się do Paryża ze swoją drugą połówkę pójdzie obejrzeć (lub zawiesić kłódkę) na Pont des Arts. Interesują Cię przybytki sakralne? Koniecznie wybierz się do przepięknego kościoła Saint Germain l’Auxxerois i podziwiaj witraże w kaplicy Saint-Chapelle na zachodniej części Île de Cité (są tam ulotki informacyjne w języku polskim!).

Luwr

Pont des Arts

Dojazd:
Metro 1 lub 8 lub 12 Concorde (plac Zgody, jedno z wejść do ogrodów Tuileries)
Metro 1 Tuileries
Metro 1 lub 7 stacja Palais Royal Musée du Louvre
Metro 1 lub 7 stacja Louvre Rivoli (Samaritaine)
Metro 9 Pont Neuf
Metro 8 stacja Cité (Saint Chapelle)
Metro 1,4, 7, 11, 14; RER A,B, D stacje Châtelet/Les Halles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Francuska kuchniaSport Paryż