Maison de l’UNESCO w Paryżu

W stolicy Francji mieści się wiele siedzib różnorodnych instytucji, w tym także UNESCO. Dzisiaj opisujemy dla Was właśnie to miejsce w Paryżu i podpowiadamy kiedy i jak można je zwiedzić.

Czym jest UNESCO?

UNESCO jest wyspecjalizowaną organizację ONZ zajmującą się sprawami oświaty, nauki, sztuki i kultury. Organ ten działa także na rzecz wzbudzania szacunku dla praw człowieka. Działalność UNESCO opiera się głównie na działaniu na rzecz kultury i nauki oraz udzielaniu pomocy materialnej, technicznej oraz kadrowej. Organizacja została powołana w roku 1945, rok później Polska została jej członkiem. Obecnie UNESCO zrzesza 195 krajów z całego świata. W wyniku starań polityka i trzykrotnego premiera Francji Leona Bluma siedzibę organizacji umiejscowiono w Paryżu. Od roku 1946 do 1958 UNESCO mieściło się w hôtel Majestic w 16. dzielnicy Paryża. Później przeniesiono instytucję do nowej lokalizacji.

Maison de l’UNESCO w Paryżu

Główna siedziba UNESCO nazywa się Maison de l’UNESCO. Budynek, w którym obecnie mieści się instytucja zachwyca swoim wyglądem. Projektem zajmowali się architekci z Francji, Włoch i Węgier oraz konsultowane ze specjalistami z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Finlandii. Nowoczesny gmach w kształcie litery Y zbudowano w 1958 roku, w 7. dzielnicy Paryża. Siedziba jest ozdobiona rzeźbami autorstwa Henry’ego Moore’a, Alexandra Caldera i Eduardo Chillida oraz dziełami Picassa, Appela, Bazaine, Noguchiego, Tamayo, Afro Basaldella, Roberta Matta i Jeana Arpa. Łącznie znajduje się tam około 700 dzieł sztuki. Gmach UNESCO zajmuje powierzchnię 30350 m2. W siedzibie znajduje się także sklepik, gdzie można kupić nie tylko drobiazgi z logo UNESCO, ale także wydane przez instytucję publikacje. Do budynku przylega przepiękny ogród japoński.

Zwiedzanie:

gmach UNESCO można zwiedzić wybierając się na organizowane przez instytucję imprezy (koncerty, wykłady, pokazy, wystawy i konferencje), w czasie Nocy Muzeów lub zwiedzając grupowo
-wstęp dla grup jest darmowy, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji (należy ją zrobić około 3 miesięcy wcześniej!), zwiedzanie trwa około 30 minut
-zwiedzający muszą mieć dokument ze zdjęciem
-obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Adres:
7 place de Fontenoy,
75007 Paryż

Dojazd:
metro 10 stacja Ségur

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

gdzie kupić makaroniki w paryżukościół świętego Tomasza z Akwinu w Paryżu