Muzeum Picassa – dzieła słynnego malarza w Paryżu

Jeśli uwielbiasz sztukę, szukasz ciekawego miejsca w Paryżu lub inspiruje Cię kreatywność kubistów musisz odwiedzić Muzeum Picassa w Paryżu.

Pablo Picasso – wizjoner

Zastanawiacie się dlaczego hiszpański malarz ma w innym kraju muzeum poświęcone swojej twórczości? Pablo Picasso był związany z Paryżem pod wieloma względami. Kształcił się w stolicy Francji w latach 1901-1922. Początkowo mieszkał na Montmartre (rue Ravignan 13), później przeprowadził się do centrum, na rue Boétie 23 i tam miał swoją pracownię aż do roku 1940. Pablo Picasso poznał w Paryżu malarzy i artystów, którzy kompletnie zmienili jego podejście do sztuki. W 1917 zaprojektował scenografię do Parad – dzisiaj wydarzenie to jest uznawane za manifest kubizmu. W 1946 roku Picasso opuścił Paryż i wyjechał na Lazurowe Wybrzeże.

Zbiory Muzeum Picassa

Muzeum jest naprawdę unikatowe, ponieważ nie skupia się na jednym, najbardziej znanym okresie w twórczości Picassa. Możemy znaleźć tam obrazy, rzeźby, ceramikę oraz szkice z różnych etapów jego przygody ze sztuką. Co ciekawe, w muzeum Picassa znajdują się także dzieła innych malarzy między innymi Paula Cézanne’a, Edgara Degas czy Henriego Matisse’a. Możemy podziwiać tam także sztukę afrykańską oraz iberyjskie rzeźby. Zarówno obrazy znanych malarzy jak i rzeźby są w muzeum, ponieważ znajdowały się w prywatnej kolekcji Pabla Picassa.

Hôtel Salé

Nie można nie wspomnieć także o samym budynku, w którym mieści się muzeum Picassa. Hôtel Salé jest jedną z najpiękniejszych, historycznych budynków w dzielnicy Marais. Pełnił on wiele funkcji, mieściła się tam ambasada Republiki Weneckiej oraz szkoły wyższe École Centrale des Arts et Manufactures i École des Métiers d’Art. W Hôtel Salé swoją siedzibę miał przez jakiś czas słynny teatr Marais (fr. théâtre du Marais), to tu powstało najwybitniejsze dzieło Pierre’a Corneille’a Cyd.

Muzeum Picassa zabytki paryż

LPLT/Wikimedia Commons

Godziny otwarcia:
10:30-18:00 od wtorku do piątku (w poniedziałek muzeum jest zamknięte)
9:30-18:00 soboty, niedziele i ferie szkolne zony C
-ostatnie wejście o 17:15
-między 24 a 31 grudnia muzeum jest otwarte do 17:00
Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Ceny biletów:
-bilet normalny kosztuje 12,5 euro, ulgowy 11 euro
-wstęp darmowy dla osób poniżej 18 roku życia, w wieku 19-26 dla osób z terenów Unii Europejskiej oraz osób niepełnosprawnych
-wstęp darmowy w pierwszą niedzielę miesiąca
-muzeum jest objęte Paris Museum Pass

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim oraz francuskim języku migowym (visioguide)
-opłata w wysokości 4 lub 3 euro w zależności od rodzaju biletu
-na telefony komórkowe z systemem iOs oraz Android dostępna jest także aplikacja Musée national Picasso – Paris : application officielle

Adres:
5 rue de Thorigny
75003 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul
metro 8 stacja Saint-Sébastien-Froissart
metro 8 stacja Chemin Vert

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum CarnavaletMuzeum Guimet co warto zobaczyć w paryżu