Most Aleksandra III w Paryżu – najpiękniejszy most na Sekwanie

Zdaniem wielu Most Aleksandra III w Paryżu jest najpiękniejszą konstrukcją tego typu w stolicy Francji. Most zachwyca swoim wyglądem i wieloma rzeźbami. Odkryjcie jego historię razem z nami!

Most Aleksandra III w Paryżu

Przepiękny most był budowany w latach 1896-1900, został zaprojektowany specjalnie na Wystawę Światową w 1900 roku. Most został nazwany na cześć Aleksandra III Romanowa – cara, cesarza Imperium Rosyjskiego. Syn Aleksandra, Mikołaj II Romanow położył pod budowę mostu kamień węgielny w październiku 1896 roku. Most miał nawiązywać do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Konstrukcję zaprojektowali inżynierowie Jean Résal i Amédée d’Alby oraz architekci Cassien-Bernard i Gaston Cousin. Most Aleksandra III w Paryżu jest świetnym przykładem wyłącznie metalowej konstrukcji w stolicy Francji. Z tego miejsca rozciąga się przepiękny widok na Les Invalides. Most ma długość 165 metrów i szerokość 30 metrów. Most Aleksandra III w Paryżu jest położony między siódmą i ósmą dzielnicą. Na Sekwanie most znajduje się między mostami Pont de la Concorde i Pont des Invalides. Z jednej strony mostu znajduje się Grand i Petit Palais, z drugiej kompleks Les Invalides.

Most Aleksandra III w Paryżu

Most Aleksandra III w Paryżu

Rzeźby i zdobienia

Inspirowany stylem modernistycznym most Aleksandra III w Paryżu zachwyca swoim wyglądem. Charakterystyczne są złote rzeźby w kształcie Pegaza znajdujące się na krańcach mostu. Most jest ozdobiony godłami Francji i Rosji oraz spersonifikowanymi rzeźbami dwóch rzek: Sekwany i Newy. Konstrukcja jest ozdobiona licznymi rzeźbami. Możemy podziwiać tam posągi symbolizujące Francję średniowieczną, renesansową, za czasów Ludwika XIV i nowoczesną. Przepiękne są również rzeźby bóstw morskich, lwów, girland, latarni i puttów oraz kolumny.

Odniesienia w kulturze

Przepiękny most Aleksandra III w Paryżu często staje się miejscem, gdzie kręci się sceny filmowe czy teledyski. Słynny most można ujrzeć w filmie Angel-A, Ronin, serialu Rodzina Soprana czy w filmie animowanym Anastazja z 1997 roku. W produkcji O północy w Paryżu na moście rozgrywa się ostatnia scena. Most Aleksandra III w Paryżu był również miejscem kręcenia słynnego teledysku Adele – Someone like you.

Adres:
Pont Alexandre III
75008 Paryż

Dojazd:
metro 8 i 13 oraz RER C stacja Invalides

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Laurent kościół świętego wawrzyńca w paryżuÉglise Saint-Sulpice w Paryżu