Kościół świętego Wawrzyńca w Paryżu

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejne miejsce sakralnego kultu. Tym razem wybieramy się do 10. dzielnicy Paryża. Odkryjcie razem z nami Kościół świętego Wawrzyńca w Paryżu i poznajcie jego historię.

Kościół świętego Wawrzyńca w Paryżu (Église Saint-Laurent de Paris)

Gotycki kościół świętego Wawrzyńca w Paryżu był budowany etapami od XV do XIX wieku. Pierwszy kościół pod takim wezwaniem powstał w VI wieku i został zniszczony w 885 roku przez Normanów. Nowy kościół został wzniesiony w 1180 roku i pełnił swoje funkcje do XV wieku, okazał się jednak zbyt mały dla wiernych. Zaczęto budowę nowego obiektu w stylu gotyku płomienistego (flamboyant), zachowano dawne mury kościoła. W 1429 roku poświęcono prezbiterium i chór, kościół nie był wtedy nawet przykryty dachem. W XVII wieku kończono fasadę kościoła – wybuch o nią spór. Część osób chciała, aby kościół był wykończony w stylu klasycystycznym, inni w gotyckim. Ostatecznie nawa jest utrzymana w porządku gotyckim – to najpóźniejsza budowla gotycka w Paryżu. Fasada z kolei nawiązuje do stylu klasycystycznego. Niedługo później wykonano redekorację chóru i prezbiterium oraz zainstalowano organy.

Reforma Haussmanna i przebudowa kościoła

Podczas reformy Haussmanna przebudowano ulice otaczające Kościół świętego Wawrzyńca w Paryżu. Od tej pory kościół mieści się w 10. dzielnicy między dwoma dużymi bulwarami Magenta i Strasbourg. Jeśli chodzi o przebudowy samego kościoła było ich wiele. W czasach II Cesarstwa (1852-1870) XVII-wieczna fasada została zburzona, zastąpiono ją neogotycką konstrukcją. Obecnie najstarsze elementy kościoła pochodzą z XII wieku. Kościół świętego Wawrzyńca w Paryżu łączy w sobie cechy stylu romańskiego, gotyckiego, neogotyckiego i klasycystycznego. W kościele zachwyca imponująco rzeźbiony portal, okna ozdobione maswerkami oraz ażurowa attyka. Z zewnątrz, na kościele znajduje się neogotycka iglica.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, sobota od 8:30 do 19:30
wtorek, czwartek od 7:15 do 20:15 (w czasie wakacji szkolnych od 08:30)
środa od 7:15 do 22:00 (w czasie wakacji szkolnych od 08:30)
piątek od 7:15 do 19:30 (w czasie wakacji szkolnych od 08:30)
niedziela od 8:30 do 20:30

Adres:
68 Boulevard de Magenta
75010 Paryż

Dojazd:
metro 4, 5, 7 stacja Gare de l’Est

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

lion de belfortMost Aleksandra III w Paryżu