Musée des Plans-Reliefs – niezwykłe muzeum w Paryżu

Mianem plans-reliefs można określić makiety i przestrzenne plany budowlane. W połowie XX wieku w Paryżu utworzono muzeum z takimi pracami.

Historia francuskich plans-reliefs

To unikalne muzeum na terenie Paryża posiada w swoich zbiorach imponującą kolekcję wojskowych modeli i makiet budowlanych. Przestrzenne wizualizacje przyszłych budowli są zbierane w muzeum od 1943 roku. Pierwsza francuska makieta tego typu, o której dzisiaj wiemy, została stworzona w 1668 roku przez ministra wojny Ludwika XIV – François-Michel le Tellier. Na początku XVII wieku takie modele zaczęto postrzegać jako dzieła sztuki i kolekcjonować je. Część z nich uznano w 1927 roku za zabytki historyczne, w roku 1943 otworzono pierwsze muzeum, Musée des Plans-Reliefs, skupiające tego typu prace. Placówka mieści się na terenie Pałacu Inwalidów, o którym pisaliśmy dla Was jakiś czas temu.

Kolekcje Musée des Plans-Reliefs

Makiety dostępne w Musée des Plans-Reliefs obrazują zarówno francuskie jak i zagraniczne modele przestrzenne. Dotyczą one także planów wojennych. Muzeum ma ekspozycję stałą i organizuje wystawy tymczasowe. Dzieła, które bez wątpienia można określać mianem artystycznych, są niezwykle dokładne. W budynku Musée des Plans-Reliefs oprócz samego muzeum znajduje się tu także specjalistyczna biblioteka zbierająca publikacje o różnego typu makietach i fortyfikacjach. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Musée des Plans-Reliefs jest unikatową placówką z takimi zbiorami na skalę nie tylko europejską, ale także światową.

Musée des Plans-reliefs

G.Froger/http://www.museedesplansreliefs.culture.fr/

Godziny otwarcia:
10:00-17:00 od 1 października do 31 marca
10:00-18:00 od 1 kwietnia do 30 września
-muzeum jest zamknięte w pierwsze poniedziałki miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia)
-muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia

Ceny biletów:
-bilet normalny 11 euro
-bilet ulgowy 9 euro (dla wszystkich odwiedzających muzeum w zimie po godzinie 16, latem po godzinie 17)
-wstęp darmowy dla uczniów poniżej 18 roku życia, studentów poniżej 26 roku życia, osób niepełnosprawnych oraz posiadających kartę Paris Museum Pass

Przewodnik:
-ze strony muzeum można ściągnąć krótką ulotkę w formacie PDF i inne pliki, dzięki którym dowiemy się więcej o muzeum, dokumenty dostępne w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim

Adres:
6 boulevard des Invalides (Hôtel national des Invalides)
75007 Paryż

Dojazd:
metro 13 stacja Varenne

Blisko jest także z następujących punktów:
metro 8 stacja La Tour-Maubourg
metro 8, 13 lub RER C stacja Invalides

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

cmentarz passy paryżPrima Aprilis we Francji