Prima Aprilis we Francji – jak obchodzą je Francuzi?

W polskiej tradycji 1 kwietnia znany jest jako Prima Aprilis, czyli dzień, kiedy płatamy przeróżne figle i zaskakujemy siebie nawzajem niespodziewanymi żartami. Jak obchodzi się to święto we Francji?

Prima Aprilis, czyli francuskie poisson d’avril

We Francji święto obchodzone 1 kwietnia nazywa się poisson d’avril. Nazwa wiąże się bezpośrednio ze sposobem obchodzenia tego dnia – Francuzi, jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, obdarowują się rybami. Zazwyczaj są one wykonane z papieru, kolorowe, czasami śmieszne, na przykład umieszczone na kartce z jakimś żartobliwym napisem. Najlepszym osiągnięciem tego dnia jest poklepanie kogoś i niepostrzeżone przyklejenie komuś ryby na plecy. Im dłużej taka osoba chodzi ozdobiona w ten sposób, tym kawał śmieszniejszy. Skąd wzięła się ta tradycja? Podobno cały świat przejął tradycję kwietniowych kawałów właśnie z Francji. Bardziej ciekawi Was z pewnością dlaczego dawano ryby. Legenda głosi, że do połowy XVI wieku rok kalendarzowy zaczynał się od 1 kwietnia, a rozpoczęcie roku 1 stycznia wprowadził francuski król Charles IX w roku 1564. Nie spodobało się to mieszkańcom, którzy nadal wręczali sobie prezenty z okazji Nowego Roku. Podarunkiem było zazwyczaj jedzenie, najczęściej ryby, ponieważ kwiecień przypadał zazwyczaj jako okres postu przed Wielkanocą. Później jedzenie zastąpiono kartkami w kształcie ryb, a dzieci przyklejały je na plecy dorosłym. Obecnie popularnym prezentem są także czekoladki w kształcie rybek. Francja bardzo kultywuje tradycję, co roku w primaaprilisowe żarty angażują się media, spółki publiczne, a nawet politycy.

prima aprilis we francji

Zeszłoroczny żart RATP w paryskim metrze

1 kwietnia na świecie

Prima Aprilis obchodzi się w różnych miejscach na świecie. W zależności od kraju i danego kręgu tradycji święto nazywa się:
-Dniem Głupców (ang. April Fools’ Day) – kraje anglojęzyczne takie jak Wielka Brytania, Australia, Stany Zjednoczone; w większości miejsc kawały robi się wyłącznie do południa
-Dniem kwietniowej ryby (fr. jour du poisson d’avril) – kraje francuskojęzyczne takie jak Francja, Belgia
-polowaniem na głupca (szkoc. Hunt the gowk Day) – Szkocja
-Dniem kłamcy (lit. Melagio diena) – Litwa lub w Dniem kłamstwa (port. Dia da mentira) – Portugalia
-Dniem śmiechu – Rosja

Warto także wspomnieć, że w krajach hiszpańskojęzycznych podobne święto obchodzi się 28 grudnia. Nazywa się to Dniem Niewiniątek (hiszp. Día de los Santos Inocentes).

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

muzeum paryż francja16. dzielnica paryż