Atrakcje Île-de-France: pałac Fontainebleau

Na terenie Île-de-France znajduje się wiele ciekawych miejsc. Dzisiaj chcemy opisać Wam jedno z nich – pałac Fontainebleau położony około 60 kilometrów od stolicy Francji.

Château de Fontainebleau, czyli pałac Fontainebleau

Rezydencję królewską w Fontainebleau zaczęto budować w XII wieku. W następnych wiekach, miejsce wielokrotnie rozbudowywano i odnawiano, ostatecznie prace skończono w XIX wieku. Na wygląd pałacu wpłynęli tacy artyści jak Sebastian Serlio, Leonardo da Vinci, Benvenuto Cellini, Francesco Primaticcio czy Niccolo dell’Abbate. Przepiękny pałac Fontainebleau składa się z wielu pomieszczeń, sal i placów między innymi Złotej Bramy, Bramy Chrztu, Dziedzińca Owalnego, Dziedzińca Honorowego, Sali Tronowej, Sali Balowej czy Sali Uczt. Przy pałacu znajduje się przepiękny ogród. W rezydencji urodził się Filip IV, Henryk III i Ludwik XIII. Do Fontainebleau po swojej abdykacji w 1654 roku przeniosła się Krystyna Waza – królowa Szwecji. Pałac Fontainebleau wielokrotnie służył jako plan filmowy, między innymi w takich produkcjach jak Trzej muszkieterowie, Córka D’Artagnana czy Człowiek w żelaznej masce. W tym miejscu został również nagrany teledysk do piosenki Lany Del Ray Born to die, która stała się przebojem roku 2012.

pałac fontainbleau

Bruno Barral/Wikimedia Commons

Inne ciekawe miejsca

Poza rezydencją królewską w miasteczku znajduje się również wiele innych atrakcji. Na spacery polecamy las Fontainebleau z wieloma gatunkami drzew i roślin, który zajmuje obszar 25 000 hektarów. Warto odwiedzić również tutejszy cmentarz z pięknymi nagrobkami pochodzącymi w większości z XIX wieku. Znanym miejscem jest kościół Saint-Louis, budowla pochodziła z XVII wieku, w XIX została gruntownie odrestaurowana. W zeszłym roku w kościele wybuchł ogromny pożar, część zabytku spłonęła. Wartym uwagi miejscem jest średniowieczny klasztor Notre-Dame de Franchard. Jeśli wolisz wybrać się do muzeum polecamy placówkę, która skupia dzieła sztuki figuratywnej. Niezwykłym miejscem na mapie całej Francji jest Musée national des prisons, czyli muzeum więziennictwa. Jeśli planujesz odwiedzić Fontainebleau w maju czy czerwcu koniecznie sprawdź kiedy odbywa się Festiwal historii i sztuki. Miasto jest także doskonałym miejscem dla fanów wspinaczki, znajdziemy tam wiele miejsc do uprawiania boulderingu.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

rysownik René Goscinnypodział administracyjny Francji