Paryż śladami Amelii – wskazówki dojazdu

Każdy miłośnik Francji i Paryża powinien chociaż raz obejrzeć film o przygodach Amelii. Dzisiaj przedstawiamy Wam stolicę Francji jej śladami, podajemy adresy i podpowiadamy jak dojechać w miejsca przedstawione w filmie.

Niezwykła Amelia

Amelia (fr. Les fabuleux destin de Amélie Poulain) jest jednym z francuskich filmów, który najlepiej obrazuje Paryż. Pokazuje jego blaski i cienie, ale przede wszystkim niezwykły klimat i atmosferę. Film przepełniony jest panoramami Paryża i miejsc w mieście widzianych z różnorodnych perspektyw. Po siedemnastu latach od premiery i oglądania go kolejny raz nadal zachwyca. W Amelii nie zobaczymy ani wieży Eiffla ani Łuku Triumfalnego, a jednak jest to film, który doskonale oddaje paryski klimat. Ze znanych miejsc możemy podziwiać katedrę Notre-Dame – z zewnątrz i w środku. Uliczki Montmarte, niewielkie kafejki, staruszek z artystyczną duszą i wiecznie rozmarzona główna bohaterka tworzą niezwykłą atmosferę, jeśli chociaż raz byliście we Francji zrozumiecie to i pokochacie ten film od pierwszej minuty. Jeśli podróż do Paryża jeszcze przed Wami – po obejrzeniu będziecie z chęcią chcieli się tam wybrać! Całość dopełnia pomysłowy montaż i wspaniała muzyka Yanna Tiersena, która przypomina dźwięk katarynki czy pozytywki.

Katedra Notre-Dame
6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paryż
metro 4 stacja Cité

Wspaniały Montmartre

Większość akcji Amelii dzieje się na Montmartre. Jest to historyczna dzielnica miasta, często odwiedzana przez turystów. W filmie możemy wielokrotnie podziwiać bazyliką Sacré-Coeur, otaczające ją skwery, znajdującą się obok karuzelę czy popularne schody wiodące na szczyt wzgórza. W pierwszych minutach filmu na ekranie widzimy rue Saint Vincent. Ulica ciągnie się od skweru Joel Le Tac (niedaleko popiersia Dalidy), wiedzie obok cmentarza Saint-Vincent i dzikiego ogrodu (Jardin Sauvage Saint-Vincent) aż do skweru Marcel Bleustein Blanchet na tyłach bazyliki Sacré-Coeur. Tytułowa bohaterka pracuje w kawiarni Les Deux Moulins – to prawdziwe miejsce, gdzie możemy napić się pysznej kawy. Warzywa i owoce możecie z kolei kupić w sklepiku przy rue des Trois Frères 56, należącym w filmie do pana Collignon. W filmie pojawia się także stacja metra Abbesses.

Rue Saint-Vincent, 75018 Paryż
metro 12 stacja Lamarck – Caulaincourt

Kawiarnia Les Deux Moulins,
rue Lepic 15, 75018 Paryż
metro 2 stacja Blanche

Sklepik przy rue des Trois Frères 56, 75018 Paryż
metro 12 stacja Abbesses

Paryż śladami Amelii

Kolejnym miejscem na mapie „Paryż śladami Amelii” jest kanał Saint-Martin, gdzie tytułowa bohaterka uwielbia puszczać kaczki. Warto wspomnieć także o sklepie z kostiumami przy boulevard Saint-Martin 11 – może i Wy znajdziecie tam coś dla siebie, niekoniecznie strój Zorro. Jeśli szukacie dodatkowej rozrywki polecamy Foire du Trône, gdzie pracował Nino. Polecamy Wam także zobaczenie któregoś z paryskich dworców – Gare de l’Est czy Gare du Nord i zrobienie sobie zdjęcia w specjalnym automacie (jest ich wiele także w metrze!). W filmie możemy dostrzec także słynny pomnik Lwa z Belfort (Lion de Belfort) przy Denfert-Rochereau. Oglądając Amelię warto zwrócić na wystrój paryskich mieszkań i architekturę (balkony francuskie, dziedzińce, bramy, charakterystyczne drzwi), francuskie dania (crème brûlée czy cykorie z beszamelem), rozrywki (gra w bule) czy wydarzenia znaczące dla Francuzów (wyścig Tour de France, wstrząsająca Francuzami, ale i całym światem śmierć księżnej Diany w tunelu pod mostem Alma). W Amelii wielokrotnie pokazywane są stacje metra, wąskie uliczki, charakterystyczne schody na Montmartre czy fontanny Wallace’a.

Canal Saint-Martin – most na którym Amelia puszczała kaczki
metro 3, 5, 8, 9, 11 stacja République
metro 11 Goncourt / Hôpital St Louis

Sklep z kostiumami
boulevard Saint-Martin 11, 75003 Paryż
metro 3, 5, 8, 9, 11 stacja République

Foire du Trône
Pelouse de Reuilly, 75012 Paryż
metro 8 stacja Porte de Charenton
metro 8 stacja Porte Dorée

Gare de l’Est
Place du 11 novembre 1918, 75010 Paryż
metro 4, 5, 7 lub RER E stacja Gare de l’Est

Gare du Nord
18 Rue de Dunkerque, 75010 Paryż
metro 4, 5 lub RER B, D, E (połączona z Magenta) stacja Gare du Nord

Lion de Belfort
Place Denfert-Rochereau, 75014 Paryż
stacja 4, 6 lub RER B stacja Denfert-Rochereau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

lodowisko w paryżumuzeum czekolady w paryżu