Pâtisserie Stohrer – najstarsza cukiernia w Paryżu

Pewnie nikt z Was nie pomyślał, że najstarsza cukiernia w Paryżu może mieć związek z Polską. Dzisiaj odkrywamy przed Wami historię pâtisserie Stohrer – miejsca, którym zachwyciła się nawet królowa Elżbieta II.

Kim był Nicolas Stohrer?

Nicolas Stohrer był polsko-francuskim cukiernikiem. Cukiernictwa uczył się w Wissembourgu, praktykował w kuchni króla Stanisława I we Francji. Stohrer stał się osobistym cukiernikiem córki Stanisława – Marii Leszczyńskiej. Po jej ślubie z Ludwikiem XV przeniósł się razem z nią do Wersalu. Nicolas Stohrer jest cukiernikiem, który wymyślił baba au rhum. Podobno Stanisławowi I przywieziono z Polski babkę, jednak w czasie drogi sczerstwiała. W drugiej wersji opowieści król znalazł zeschnięty kugelhof i postanowił go zjeść. Król tęskniący za polskim jedzeniem polał ciasto rumem, a w późniejszym czasie jego cukiernik ulepszył ten przepis. Baba au rhum była polewana winem z Malagi, aromatyzowana szafranem, serwowana z kremem, porzeczkami i winogronami. Baba au rhum do dzisiaj jest jednym z najsłynniejszych francuskich deserów, szczególnie chętnie jedzoną w mardi gras.

Pâtisserie Stohrer

W 1730 znany cukiernik postanowił otworzyć pâtisserie Stohrer – cukiernię sygnowanym swoim nazwiskiem. Nie było by w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że było to pierwsze miejsce tego typu w Paryżu. W 1864 wnętrze cukierni zdobi malarz Paul Baudry, to artysta, który później stworzył freski w Operze Garnier. Od 1984 miejsce jest częściowo wpisane na listę zabytków. Najstarsza cukiernia w Paryżu ciągle działa, oprócz wyrobów cukierniczych jest tam także sprzedawane jedzenie na wynos – przepiękne tarty, przepyszne sałatki i inne. Warto nadmienić, że cukiernia znajduje się w tym samym miejscu, w którym otworzył ją Stohrer, obecnie na terenie 2. dzielnicy Paryża. Miejsce z pewnością jest warte odwiedzenia – nawet Elżbieta II znalazła czas, w trakcie swojej wizyty w stolicy Francji w 2004 roku, na spróbowanie specjałów cukierni.

Godziny otwarcia:
7:30-20:30

Adres:
51 Rue Montorgueil,
75002 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Étienne Marcel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

bazylika saint-denispamiątki z paryża, gdzie kupić pamiątki w paryżu