Jakie pamiątki z Paryża przywieźć?

Kiedy wyjeżdżamy z chęcią przywozimy pamiątki – nie tylko dla siebie, ale także dla rodziny czy znajomych. Podczas pobytu długo zastanawiamy się co wybrać, a potem często decydujemy się w ostatniej chwili i czasami żałujemy, że nie kupiliśmy czegoś wcześniej. Jakie pamiątki z Paryża przywieźć? Gdzie je kupować?

Pocztówki

To zdecydowanie najstarsze pamiątki z Paryża, turyści kupują je już od dwóch wieków (pierwsze ilustrowane pocztówki pojawiły się w 1900 roku). Pocztówki cały czas cieszą się jednak dużą popularnością. Turyści z całego świata z chęcią wysyłają je do rodziny i znajomych – koszt wysłania jest naprawdę niewielki. Pocztówki są doskonałe także jako pamiątka, która będzie przypominać nam o pobycie w stolicy Francji. Możemy oprawić je w ramki czy antyramy i powiesić w dowolnym pomieszczeniu w naszym domu. Pięknie wyglądają także duże obrazki przedstawiające zdjęcia zabytków Paryża. Podoba Ci się tyle pocztówek i fotografii, że nie wiesz na co się zdecydować? Możesz postawić na kalendarz ścienny ze zdjęciami Paryża – piękne propozycje znajdziesz w sklepikach w okolicy Les Halles.

Wieża Eiffla – breloczki i figurki

W Paryżu możemy kupić je niemal wszędzie – w metrze, koło zabytków, a nawet na mostach nad Sekwaną. Trzeba jedno przyznać: wieżyczki są naprawdę urocze. Sprawdzają się doskonale w swojej roli breloczków do kluczy, dzięki nim łatwo odnaleźć pęk w torbie. Pamiętaj jednak, że ostre krawędzie mogą zarysować delikatne przedmioty. Breloczki mogą mieć różnorodne kolory. Modele złote, srebrne i w kolorze starego złota są trwalsze niż kolorowe (miałyśmy już kilka takich breloków). Wieżyczki mogą być fioletowe, różowe, zielone, niebieskie czy czerwono. Pewnie szukając dłużej znajdziemy także modele żółte czy pomarańczowe. Dobrym wyborem jest także duża figurka w kształcie wieży Eiffla. Jeśli kochacie Paryż to doskonały element, który może ozdobić każde wnętrze. Kosztuje więcej niż breloczek, ale będzie przypominać Wam o stolicy Francji przez lata.

Magnesy i monety

Świetnym wyborem zarówno na upominek dla siebie jak i dla najbliższych są magnesy. Możemy wybrać magnesy przestawiające konkretne zabytki lub zdecydować się na egzemplarze z napisem Paryż i typowo francuskimi atrybutami takimi jak bagietka, wino i ser. Magnesy często przedstawiają wieżę Eiffla, katedrę Notre-Dame czy Łuk Triumfalny. Dobre pamiątki z Paryża to także monety. Pewnie nie spodziewaliście się tego w tym wpisie. Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób decyduje się na ozdobne monety sprzedawane w różnych zabytkach, znajdziecie je między innymi w Sacré-Coeur. Opłata jest zazwyczaj niewielka i często pieniądze są przeznaczone na renowację budynku.

Oryginalne pamiątki z Paryża

Wymienione wyżej drobiazgi są świetne, ale może mieć je każdy. Będąc w Paryżu warto zdecydować się na oryginalne pamiątki, jedyne w swoim rodzaju. Co to może być? Na Place du Tertre, w parkowych alejkach i koło znanych zabytków można często spotkać malarzy karykaturzystów oraz artystów uwieczniających Paryż. Możesz zdecydować się albo na piękny obraz przedstawiający Paryż albo na własną karykaturę z zabytkiem w tle – na pewno będziesz pamiętać to przez długi czas. Podróżując warto wybrać jeden typ pamiątek i zbierać je w różnych miejscach światach. Pomyślcie tylko jak mogą różnić się Wasze karykatury, jeśli będą malować je malarze w różnych krajach – dla nas to ciekawa wizja.

Gdzie kupić pamiątki w Paryżu?

Wiele osób zastanawia się nad tym gdzie kupić pamiątki w Paryżu. Odradzamy znane miejsca – w okolicy wieży Eiffla, idąc na Sacré-Coeur czy tuż przy samym Notre-Dame ceny będą bardzo wysokie. Każdy sprzedawca wie, że jest tam mnóstwo turystów. Czasami wystarczy zajrzeć do uliczki obok znanego obiektu, żeby kupić pamiątki tańsze nawet pięciokrotnie. Unikajcie sklepików w metrze – tam również jest bardzo drogo, a gołym okiem widać, że większość produktów jest taka sama jak na innych straganach. Jednym z polecanych miejsc są uliczki obok Notre-Dame, a konkretnie po lewej stronie od katedry. Piękne upominki można kupić także w sklepikach przy Les Halles czy na Boulevard de Clichy i Boulevard Rochechouart.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pâtisserie Stohrerczy warto jechać kolejny raz do paryża