Pavillon de l’eau – ciekawostki dotyczące wody w Paryżu

Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejne ciekawe miejsce na mapie stolicy Francji. Odkryjcie historię produkcji oraz dystrybucji wody w Pavillon de l’eau.

Czym jest Pavillon de l’eau?

Pavillon de l’eau jest specjalnym miejscem informacyjnym pomagającym budować świadomość mieszkańców (ale i turystów) na temat dystrybucji wody w Paryżu. W tym nietypowym miejscu można podziwiać schemat zaopatrzenia stolicy Francję w wodę. Pavillon de l’eau mieszczący się w 16. dzielnicy Paryża w budynku o powierzchni 400 m2 zostało otwarte w 2007 roku. W budynku znajduje się punkt informacyjny, wystawa stała, galeria na wystawy tymczasowe, duże audytorium oraz specjalna przestrzeń do warsztatów. W zeszłym roku miejsce odwiedziło ponad 22 000 osób. Oprócz wystaw (stałej i czasowych) miejsce oferuje różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych, prelekcje, konferencje oraz spotkania tematyczne.

Pavillon de l'eau paryż

Pavillon de l’eau, źródło: http://www.eaudeparis.fr/lespace-culture/pavillon-de-leau

Zbiory

Stała wystawa Pavillon de l’eau skupia się wokół tematu zaopatrzenia Paryża w wodę na przestrzeni wieków – od czasów słynnych akweduktów do dzisiaj. Duża część ekspozycji poświęcona jest Sekwanie oraz jej roli w kształtowaniu miasta. W historii zaopatrywania Paryża w wodę można wyróżnić cztery główne okresy: epokę gallo-romańską, średniowiecze, epokę nowożytną oraz czasy rewolucji przemysłowej XIX wieku. Odmienne podejścia do dostarczania wody, inne sposoby jej zapewniania, różne rozwiązania technologiczne oraz historyczne ciekawostki sprawiają, że podróż po wystawie stałej Pavillon de l’eau jest naprawdę interesująca. Wystawy tymczasowe były poświęcone między innymi akweduktom, Sekwanie, wodzie na Marsie, ale także bohaterowi kreskówek dla dzieci jakim jest SpongeBob Kanciastoporty – Pavillon de l’eau dba o to, aby prezentowane ekspozycje były ciekawe.

Godziny otwarcia:

-wtorek-niedziela 14:00-18:00
-w poniedziałki i święta miejsce jest zamknięte
-darmowy wstęp!

Adres:

77, avenue de Versailles, 75016 Paryż

Dojazd:

metro 10 stacja Mirabeau
RER C stacja Javel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Sainte-Odilele louxor paryż