Le Louxor – kultowe kino w Paryżu

W 10. dzielnicy Paryża znajduje się niezwykłe, wpisujące się od lat w krajobraz miasta kino Le Luxour. Warto wybrać się w to miejsce, aby z bliska przyjrzeć się niezwykłemu budynkowi w stylu neoegipskim – unikalnemu na skalę całej stolicy Francji.

Kino Le Louxor

W 10. dzielnicy Paryża, niedaleko place Pigalle i bazyliki Sacré-Coeur mieści się kino Le Louxor. Zostało ono nazwane na cześć egipskiego miasta Luksor, które zbudowano na ruinach starożytnego miasta Teb. Miejsce otwarto w 1921 roku. W XX wieku kino przyciągało widzów nie tylko emisją amerykańskich, ale także indyjskich czy egipskich filmów. Część filmów była emitowana w oryginale, dzięki czemu do kina z chęcią przychodzili mieszkający nieopodal imigranci. Miejsce zostało sklasyfikowane jako monument historyczny w 1981 roku. W latach 1983-1988 Le Louxor służył jako klub nocny. Przez następne lata miejsce było zamknięte. Aby ocalić Le Louxor począwszy od 2001 roku utworzono wiele stowarzyszeń i inicjatyw, podjęto starania o ponowne otwarcie lokalu. Po generalnym remoncie kino zostało ponownie otwarte w 2013 roku i świetnie prosperuje do dziś. Miejsce w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością.

kino le louxor paryż

Anthony Rauchen/Wikimedia Commons

Nietypowe miejsce

Budynek, w którym mieści się Le Louxor został zbudowany w 1921 roku. Nad jego wyglądem czuwało dwóch architektów Henri Zipcy oraz Philippe Pumain. Postanowiono wykonać budynek w stylu neoegipski, aby wyróżnić go na tle konkurencji. Oryginalny budynek o egzotycznym jak na tamte czasy wyglądzie zwracał na siebie uwagę neoegipską fasadą w stylu art déco. Wygląd ten dzięki odrestaurowaniu zachwyca do dzisiaj. Przyglądając się budynkowi możemy odnaleźć typowo egipskie motywy w zdobieniach, są to między innymi skarabeusze, lotosy i hieroglify. Le Louxor to trzy sale kinowe, które mogą pomieścić 556 osób. Jedna z sal upamiętnia Youssefa Chahine’a – znanego egipskiego reżysera. W budynku oprócz kina znajduje się także Le Bar du Louxor z dostępem do dużego balkonu. Miejsce oferuje duży wybór drinków i koktajli, a także lekkie dania restauracyjne.

Adres:

170 Boulevard de Magenta, 75010 Paryż

Dojazd:

metro 2 lub 4 stacja Barbès – Rochechouart

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Pavillon de l'eauMusée Cognacq-Jay paryż