Petite Ceinture – stare torowisko w Paryżu

Pewnie niejednokrotnie słyszeliście o Petite Ceinture w Paryżu, ale czy znacie historię tego torowiska? Dzisiaj opowiadamy o tym porzuconym miejscu i planach na jego rewitalizację.

Kolej wokół Paryża

Petite Ceinture była 32-kilometrową, dwutorową linią kolejową biegnącą wokół Paryża. Torowisko było otwierane odcinkami w latach 1852-1869. Linia kolejowa przechodziła wzdłuż Bulwarów Marszałków (fr. Boulevards des Maréchaux) na wiaduktach, w okopach i tunelach. Jego celem było umożliwienie pociągom towarowym ominięcie stolicy Francji podczas transportu produktów do innych części kraju. W następnych latach kolejka otworzyła się na podróżnych. Najwięcej pasażerów Petite Ceinture przewiozła podczas wystawy światowej w 1900 roku – było to aż 38 000 000 (!) podróżnych. Z czasem Paryżanie zaczęli porzucać podróżowanie Petite Ceinture ze względu na małą częstotliwość przyjazdu pociągu, ale także rozwój metra. Linia została częściowo zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1934 roku, ostatni odcinek zamknięto w 1985 roku. Porzucone tory zaczęły zarastać roślinnością, z czasem cechującą się dużą bioróżnorodnością.

Petit Ceinture w Paryżu

https://vivreparis.fr/wp-content/uploads/2019/05/Petite-Ceinture.jpg

Porzucone Petite Ceinture

Co ciekawe, to właśnie porzucone tory zaczęły przyciągać uwagę mieszkańców. Mimo że za spacerowanie tamtędy groził mandat paryżanie chętnie wybierali się tam na spacer. Czasami organizowano tam wydarzenia kulturalne. W 2007 roku pod naciskiem mieszkańców miasto Paryż podjęło decyzję o rewitalizacji obiektu. Władze podjęły decyzję, że zamienią jak najwięcej odcinków Petite Ceinture w przestrzeń do spacerowania oraz zadbają o jeszcze większą różnorodność biologiczną znajdującej się tam roślinności. Na trasie planowane jest także poprowadzenie ścieżki rowerowej. To doskonały pomysł – można jechać na rowerze bez obawy o pędzące obok samochody, a jednocześnie przebywać w pięknej, zielonej przestrzeni. Teren, gdzie znajduje się część torów na terenie 18. dzielnicy został zagospodarowany na ogródki. Z jednej strony zwiększyło to świadomość mieszkańców, a z drugiej było wykorzystywane przez szkoły do pokazania podstaw ogrodnictwa. W tym roku nastąpiło otwarcie kolejnego odcinka spacerowego na terenie Petite Ceinture w Paryżu.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Boulevards des Maréchaux w ParyżuPalais omnisports de Paris-Bercy