Wystawa światowa w Paryżu w 1900 roku

Dzisiaj omawiamy dla Was kolejną światową ekspozycję w stolicy Francji. Tym razem interesuje nas wystawa światowa w Paryżu w 1900 roku. Sprawdźcie co zbudowano i przedstawiono na tym wydarzeniu.

Miejsce i czas trwania wystawy

Wystawa światowa w Paryżu w 1900 roku odbywała się pod nazwą Le bilan d’un siècle, co można przetłumaczyć po prostu jako bilans, podsumowanie wieku. Ekspozycja odbywała się od 15 kwietnia do 12 listopada 1900 roku, wzięło w niej udział prawi 51 000 000 osób. Na 120 hektarach powierzchni swoje osiągnięcia wystawiało 58 państw. Jako tereny wystawowe służyły Pola Marsowe, le cours la Reine. place de la Concorde, l’Esplanade des Invalides, la colline de Chaillot oraz bois de Vincennes. Warto wspomnieć, że wśród wydarzeń towarzyszących zorganizowano olbrzymi bankiet dla wszystkich merów Francji – odbył się on w ogrodach Tuileries. W czasie wystawy wydarzyło się kilka tragicznych wypadków. 21 kwietnia wadliwy most zabił 8 osób, rannych zostało 10. Kolejny wypadek zdarzył się 18 sierpnia na moście Invalides – jedna z kładek nie wytrzymała ciężaru spacerujących i zawaliła się – na miejscu zginęły 4 osoby, wiele zostało rannych (według różnych źródeł od 30 do 50 rannych).

Atrakcje

Niezwykłych rozrywek w czasie wystawy nie brakowało. Oprócz zwiedzania przepięknych pawilonów i nowych budynków można było skorzystać na przykład z wielkiego diabelskiego młyna (średnica 100 m). Można było przejść się także po nowo powstałej Village Suisse. Wielką atrakcją wystawy były widowiska filmowe. Na wielkim ekranie pokazano film braci Lumière oraz filmy z podkładami głosowymi. Z okazji wystawy w Paryżu stworzono Cinéoramę – można było oglądać tam filmy na dziesięciu połączonych ze sobą ekranach co dawało obraz 360 stopni (chociaż to czy odbyła się tam jakakolwiek projekcja jest kwestią sporów historyków). Miejscem wartym zwiedzeni był także Palais de l’optique – można było oglądać tam zimne światło, magiczne lustra czy promienie X. Wielka luneta dawała wrażenie obserwowania Księżyca z bliskiej odległości.

Budynki stworzone na wystawę

Niedaleko wieży Eiffla zbudowano Globe céleste. Była to olbrzymia, niebiesko-złota kula o średnicy 45 metrów. Namalowana na niej konstelacje oraz znaki zodiaku. Wewnątrz kuli można było oglądać przewijającą się panoramy układy słonecznego, z kolei na szczycie kuli znajdował się przepiękny taras z kwiatami. Niestety olbrzymia kula już nie istnieje. Podziwiać do dnia dzisiejszego możemy z kolei Grand Palais i Petit Palais – budynki miały zastąpić wcześniejszy Palais de l’Industrie et des Beaux-arts. Nie można nie wspomnieć o słynnych drzwiach wystawy projektu René Bineta. Drzwi miały 45 metrów wysokości, przed nimi wybudowane były dwa minarety, trzy półkoliste łuki oraz kopuła, całość zdobił posąg kobiety – uosobienie miasta Paryż witającego gości wystawy.

Wystawa światowa w Paryżu w 1900 roku: transport

W 1900 w Paryżu ruszyła pierwsza linia metra. Jedynka miała trasę od Porte Maillot do Porte de Vincennes. Ponadto transport ułatwiło otwarcie trzech nowych dworców kolejowych gare d’Orsay, gare des Invalides i gare de Lyon.Wzmocniono oraz poszerzono mosty na Sekwanie. Wystawa światowa w Paryżu w 1900 roku była motywacją do zbudowania mostu łączącego kompleks Les Invalides z nowo powstałymi Petit i Grand Palais, czyli mostu Aleksandra III. Stworzono wtedy także passerelle Debilly. Na wystawie zaprezentowano między innymi schody ruchome czy ruchomy chodnik. Swoją premierę miał tu silnik wysokoprężny Diesla napędzany olejem arachidowym.

Letnie Igrzyska Olimpijskie

Warto zaznaczyć, że w 1900 roku w ramach wystawy w Paryżu odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Ta impreza sportowa była jednak mocno krytykowana – głównie za złą organizację i kiepski stan miejsc sportowych. W igrzyskach brały udział 24 ekipy. Konkurowano między innymi w takich nietypowych konkurencjach jak pływanie na 200 metrów z przeszkodami czy strzelanie do gołębi. Z jednej strony igrzyska miały marginalne znaczenie, z drugiej były ważnym wydarzeniem dla kobiet sportowców – to właśnie na tych igrzyskach w rozgrywkach tenisa i golfa po raz pierwszy udział wzięła kobiety.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Sainte-Chapelleświęto narodowe francji14 lipca