Porte Saint-Denis i Porte Saint-Martin – znane bramy Paryża

W dzielnicy Paryża znajdują się tak zwane bramy miasta – Porte Saint-Denis i Port Saint-Martin. Zgodnie z naszą obietnicą z ostatniego wpisu, przybliżamy Wam dzisiaj historię tych budowli.

Kiedy i gdzie powstały bramy w formie łuków triumfalnych?

W czasie tworzenia Wielkich Bulwarów w miejscu, gdzie wcześniej stały oryginalne bramy miejskie wzniesiono dwa łuki triumfalne: Porte Saint-Denis i Porte Saint-Martin. Upamiętniają one zwycięstwa wojskowe Ludwika XIV nad Renem i we Franche-Comté. Obie bramy w formie łuków triumfalnych znajdują się obecnie w 10. dzielnicy Paryża. W roku 1988 budowle została odremontowane.

Porte Saint-Denis – brama świętego Dionizego

Brama świętego Dionizego powstała w roku 1672, jej architektem był François Blondel. Inspiracją do stworzenia i wykonania tej budowli był łuk Tytusa w Rzymie. Warto wspomnieć, że w czasie rewolucji lipcowej w roku 1830 w pobliżu Porte Saint-Denis doszło do starć rewolucjonistów i wojska. Brama świętego Dionizego ma 25 metrów wysokości i 5 szerokości. Budowla składa się z jednego dużego łuku oraz dwóch mniejszych. Łuk jest ozdobiony płaskorzeźbami wykonanymi przez rzeźbiarza Michel Anguier, przedstawiającymi między innymi przejście Francuzów przez Ren czy powitanie króla Ludwika XIV w Maastricht. Łuk ten uznaje się za typowy przykład architektury w stylu Ludwika XIV.

Adres:
Boulevard Saint-Denis,
75010 Paryż

porte saint-denis

Porte Saint-Martin, źródło: Pline/Wikimedia Commons

Porte Saint-Martin – brama świętego Marcina

Drugi łuk, czyli brama świętego Marcina, został zbudowany w roku 1674. Architektem był uczeń François Blondela – Pierre Bullet. Porte Saint-Martin jest niższy (18 metrów) i o wiele mniej ozdobna niż pobliski Porte Saint-Denis. Budowlę wykonano z wapieni i marmuru. Jest ona ozdobiona czterema płaskorzeźbami, które ukazują między innymi zdobycie Limburgii w 1675 roku czy pokonanie Niemców. Kiedyś do bramy można było dojść ze stacji metra Saint-Martin, ale od roku 1939 jest ona zamknięta na stałe.

Adres:
18 Boulevard Saint-Martin,
75010 Paryż

Dojazd do obu bram:
metro 4, 8 lub 9 stacja Strasbourg – Saint-Denis

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wielkie bulwarypolacy na montparnasse