10. dzielnica Paryża – odkryj ciekawe miejsca

Dzisiaj czas na kolejną paryską dzielnicę. Tym razem opisujemy miejsca w okolicy kanału Saint-Martin, łuku Saint-Denis i dworca północnego.

Architektura dzielnicy i jej mieszkańcy

Kolejna z omawianych przez nas dzielnic Paryża nosi nazwę Entrepôt, co dosłownie oznacza skład lub magazyn. W rzeczywistości używa się jej jednak bardzo rzadko. Pod względem architektonicznym oraz urbanistycznym (budowy ulic) 10. dzielnica jest bardzo ciekawym miejscem. Na jej terenie swoją siedzibę mają dwa dworce z połączeniami międzynarodowymi (Gare du Nord i Gare de l’Est – oba pochodzące z lat 40. XIX wieku) i trzy szpitale. Dziesiątka obfituje w pasaże, kanał Saint-Martin, liczne kładki i mosty. Ponadto, mieściło się tu kiedyś więzienie Saint-Lazare, gdzie przebywali między innymi markiz de Sade czy Mata Hari. Przepięknym budynkiem jest także sama siedziba merostwa 10. dzielnicy zbudowana w stylu neorenesansowym pod koniec XIX wieku.

W tej części Paryża znajduje się także wiele zabytków – nie tylko budynków i kamienic, ale także fontann, ozdobnych wejść do metra (zaprojektowanych przez Hectora Guimarda), kościołów, dworców, szpitali, rezydencji, teatrów, bram-łuków (np. Porte Saint-Denis), a także fabryka gorsetów czy piekarnia. W 10. dzielnicy mieszkało wielu artystów – malarzy, poetów, pisarzy, kompozytorów czy architektów. Do najsłynniejszych z nich należeli Roland Topor, Paul Verlaine czy Gaston Leroux. Ciekawostką jest także fakt, że w dzielnicy mieszka wielu przedstawicieli ludności tamilskiej, która wyemigrowała ze Sri Lanki i zaczęła osiedlać się w Paryżu od lat 80. XX wieku.

10. dzielnica paryż

Porte Saint-Denis
Coyau/Wikimedia Commons

Miejsca warte odwiedzenia

Zacznijmy od nietypowej atrakcji – domu strachów Le Manoir de Paris (dawnym warsztacie, gdzie wyrabiano ceramikę). Miejsce to jest związane z wieloma paryskimi legendami, najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku. Kultowym miejscem na mapie dzielnicy jest kino Le Louxor w stylu neoegipskim, wpisane na listę zabytków. Warto wybrać się na spacer wzdłuż kanału Saint-Martin czy przepłynąć się tam łódką. W dzielnicy znajduje się także wiele teatrów, między innymi théâtre des Bouffes-du-Nord (stary teatr molierowski) czy théâtre de la Renaissance powstały z inicjatywy Victora Hugo i Alexandra Dumas (ojca). 10. dzielnica ma także jeszcze jedno niezwykłe miejsce – najwęższy dom w mieście o szerokości zaledwie 1,1 metra.

10. dzielnica – kościoły

W Paryżu nie brak miejsc religijnego kultu, wiele takich miejsc znajduje się także w opisywanej przez nas dzielnicy. W dziesiątce znajdują się cztery kościoły – neoklasycystyczny kościół Saint-Vincent-de-Paul, neogotyckie świątynie św. Wawrzyńca (Saint-Laurent) i Saint-Joseph-Artisan oraz zbudowany w czasie II cesarstwa francuskiego kościół Saint-Martin-des-Champs.

Metro:
metro 2 lub 4 stacja Barbès-Rochechouart (Le Louxor)
metro 2 stacja La Chapelle (théâtre des Bouffes-du-Nord)
metro 2, 5 lub 7 stacja Stalingrad
metro 2, 5 lub 7bis stacja Jaurès (kanał Saint-Martin)
metro 2 stacja Colonel Fabien
metro 2 lub 11 stacja Belleville
metro 3, 5, 8, 9, 11 stacja République
metro 4, 5 lub RER B, D stacja Gare du Nord
RER E stacja Magenta
metro 4, 5 lub 7 stacja Gare de l’Est (kościół Saint-Laurent)
metro 4 stacja Château d’Eau (Le Manoir de Paris)
metro 4, 8 lub 9 stacja Strasbourg – Saint-Denis (théâtre de la Renaissance )
metro 5 stacja Jacques Bonsergent (kościół Saint-Martin des Champs)
metro 7 lub 7bis Louis Blanc (kościół Saint-Joseph-Artisan)
metro 7 stacja Château-Landon
metro 7 stacja Poissonnière (kościół Saint-Vincent-de-Paul)
metro 8 lub 9 stacja Bonne-Nouvelle
metro 11 stacja Goncourt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

KikiMusée Marmottan Monet