14. dzielnica – odkryj uroki Observatoire

Dzisiaj opisujemy kolejną z paryskich dzielnic. Sprawdźcie razem z nami jakie ciekawe miejsca można odkryć w czternastce.

14. dzielnica

Ten okręg na mapie Paryża składa się głównie z historycznej dzielnicy Montparnasse – miejsca francuskiej bohemy. To skojarzenie występuje nie bez powodu, mieszkało tu wielu znanych artystów między innymi Paul Gauguin, Georges Brassens, Henri Matisse, Guillaume Apollinaire, Pablo Picasso, Marc Chagall czy Ernest Hemingway. W czternastce znajduje się wiele teatrów, kin i sal koncertowych. Swoje siedziby mają tu słynne restauracje La Coupole i Le Dôme.  14. dzielnica swoją nazwę zawdzięcza obserwatorium astronomicznemu, którego początki sięgają XVII wieku.

Ciekawe miejsca

Drugim najsłynniejszym miejscem po obserwatorium paryskim w tej części miasta jest Tour Montparnasse. Olbrzymia wieża mierzy ponad 210 metrów i ma 59 pięter, z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Paryża. Tuż obok niej znajduje się dworzec kolejowy – Gare Montparnasse. Będąc w czternastce możemy wybrać się także na jeden z najbardziej znanych paryskich pchlich targów (fr. Marché aux puces). W dzielnicy swoją siedzibę ma fundacja Cartiera, która wspiera działania artystyczne, muzeum Lenina czy więzienie La Santé. Znajduje się tu także dużo szpitali. W dzielnicy jest kilka parków i przepięknych skwerów, które z pewnością mogą stać się celem niejednego spaceru.

Carcharoth/Wikimedia Commons

Carcharoth/Wikimedia Commons

Nekropolie i kościoły

14. dzielnica jest bardzo znana z katakumb, które należą do jednych z najlepiej zachowanych w Europie. Pochodzą one z czasów cesarstwa rzymskiego, w czasie II wojny światowej służyły jako miejsce spotkań francuskiego ruchu oporu. Katakumby można zwiedzać spacerując około 2 kilometrową trasą. W dzielnicy znajduje się także słynny cmentarz Montparnasse, na którym są pochowani między innymi Charles Baudelaire, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Kiki czy Serge Gainsbourg. Z kościołów na szczególną uwagę zasługuje ten pod wezwaniem św. Piotra z Montrouge – neoromańska budowla z XIX wieku. Warto odwiedzić także kościół św. Dominika wybudowany w stylu neobizantyjskim. W okolicy znajduje się także świątynia protestancka, klasztor franciszkański braci mniejszych oraz kilka innych kościołów i kaplic (między innymi kaplica przy szpitalu św. Anny).

Dojazd:
metro 4, 6, 12 lub 13 stacja Montparnasse – Bienvenüe (Tour Montparnasse, dworzec Montparnasse)
metro 4 stacja Vavin
metro 4 lub 6 stacja Raspail (fundacja Cartiera)
metro 4, 6 lub RER B stacja Denfert-Rochereau (katakumby, obserwatorium astronomiczne)
metro 4 stacja Mouton-Duvernet
metro 4 stacja Alésia (kościół św. Piotra z Montrouge, muzeum Lenina)
metro 4 lub tramwaj 3a stacja Porte d’Orléans
metro 6 stacja Edgar Quinet (La Coupole, Le Dôme)
metro 6 stacja Saint-Jacques (kościół św. Dominika, więzienie La Santé)
metro 13 stacja Gaîté
metro 13 stacja Pernety
metro 13 stacja Plaisance
metro 13 lub tramwaj 3a stacja Porte de Vanves (Marché aux puces)
tramwaj 3a stacja Didot
tramwaj 3a stacja Jean Moulin
tramwaj 3a stacja Montsouris
tramwaj 3a lub RER B stacja Cité Universitaire
tramwaj 3a stacja Stade Charléty

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Espace Dali paryż15. dzielnica paryż